Prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy abonamentowej z pominięciem przepisów, zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny - taką opinię przygotowali w środę posłowie komisji kultury i środków przekazu.
Za taką treścią opinii głosowało 10 posłów, siedmiu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Opinia przekazana zostanie marszałkowi Sejmu.
Trybunał Konstytucyjny orzekł na początku listopada, że nowelizacja ustawy abonamentowej, zgodnie z którą opłaty na radio i telewizję, nie będą musieli uiszczać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także m.in.: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, może wejść w życie. Za niekonstytucyjne TK uznał jednak niektóre poprawki Senatu, które jeszcze bardziej poszerzały grupę zwolnionych, m.in. o internowanych w stanie wojennym. TK uznał, że treść senackich poprawek wykraczała poza zakres uregulowań, nad którymi debatowano w Sejmie.
Stanowisko komisji kultury jest zbieżne z opinią Biura Legislacyjnego Sejmu, które orzekło, że w sytuacji gdy zakwestionowane przez TK przepisy nowelizacji nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą, a ich zakwestionowanie nastąpiło ze względu na tryb uchwalenia, usunięcie niezgodności nie jest możliwe poprzez zwrócenie ustawy Sejmowi.
"(...) Uprawnione wydaje się stwierdzenie, że jedyną możliwością w tej sytuacji jest podpisanie ustawy przez prezydenta z pominięciem zakwestionowanych przepisów" - napisało Biuro Legislacyjne Sejmu.
Na początku grudnia prezydent Lech Kaczyński wystąpił do marszałka Bronisława Komorowskiego z prośbą o opinię, jak powinien postąpić z nowelizacją ustawy abonamentowej, którą częściowo zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.
Według ustawy zasadniczej, jeżeli TK orzeka niezgodność z konstytucją poszczególnych przepisów ustawy, które nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą, to prezydent, po zasięgnięciu opinii marszałka Sejmu, podpisuje ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne z konstytucją, albo zwraca ją Sejmowi w celu usunięcia niezgodności.
Jak powiedział w grudniu PAP prezydencki minister Andrzej Duda opinia, którą prezydent otrzyma od marszałka Sejmu, nie jest dla niego wiążąca.
Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacja będzie mogła wejść w życie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.