Biskup tarnowski Wiktor Skworc odwiedził we wtorek 5 stycznia Romów mieszkających we wsi Koszary w gminie Limanowa.
Wizyta wpisała się w tradycję "chodzenia po kolędzie", ale związana była też z pogarszającymi się relacjami między mieszkańcami Koszar a Romami, spowodowanymi sprawą budowy świetlicy dla społeczności romskiej.
Biskup modlił się w czasie kolędy ze swoimi diecezjanami, którymi są także Romowie. Ordynariusz odwiedził romskie domy, pobłogosławił rodziny i zapoznał się z realiami życia mieszkańców osiedla. Pasterz diecezji odwiedził również rodziny polskie, mieszkające we wsi Koszary i sąsiadujące z osiedlem Romów.
"Życzyłem wszystkim daru pokoju, który w relacjach między ludźmi może dać tylko Chrystus, a jest to pokój, który rodzi się z przebaczenia, miłości, pojednania, zrozumienia i pomocy" powiedział biskup Wiktor Skworc.
Inicjatywą biskupa tarnowskiego jest zwołanie "okrągłego stołu", do którego mają zasiąść samorządowcy, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Kościoła i Romowie.
„Potrzeba spotkania wszystkich, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu trudnych kwestii, narosłych i nie rozwiązywanych od dziesięcioleci. To są poważne zaniedbania, które trzeba podjąć w prawdzie i naprawić" - dodał bp Skworc.
Pomimo trudnych kwestii wynikających z bliskiego współistnienia obydwu kultur i mentalności, romskiej i polskiej, podczas spotkania z ordynariuszem diecezji przeważała wola dialogu.
Romowie w Koszarach koło Limanowej mieszkają od 1971 roku. "Prawie setka Romów żyje w trudnych warunkach, są biedni, nie mają pracy. Szansą dla nich byłaby świetlica środowiskowa, której funkcjonowanie pomogłoby w lepszej integracji społeczności romskiej z resztą mieszkańców wsi" - uważa ks. Stanisław Opocki, Krajowy Duszpasterz Romów. Jednak do tej pory inicjatywa ta spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców wsi.
Biskup tarnowski wyraził dziś w rozmowie z KAI nadzieję, że świetlica romska powstanie, choć nie rozwiąże wszystkich istniejących problemów. „To nie kwestia struktur jest decydująca. Wydaje się, że najważniejsze są międzysąsiedzkie relacje, które można budować tylko na fundamencie wspólnego człowieczeństwa i Ewangelii" - dodał bp Skworc.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.