Jordania: Zniesiono przepis o "poślubieniu gwałciciela"

Parlament Jordanii we wtorek podjął decyzję o usunięciu z kodeksu karnego przepisu zezwalającego gwałcicielowi na uniknięcie kary, gdy ten poślubi swoją ofiarę. Jest to ważny krok w stronę ochrony praw kobiet w tym kraju - twierdzi organizacja HRW.

Decyzja musi być jeszcze zatwierdzona przez wyższą izbę Zgromadzenia Narodowego oraz króla Abdullaha II, jednak - jak twierdzi agencja AP - oczekuje się, że przepis zostanie zniesiony. Jeśli to nastąpi Jordania dołączy do takich krajów arabskich jak Tunezja, Maroko i Egipt, które również zniosły przepis o "poślubieniu gwałciciela".

"Jest to zwycięstwo dla ruchu kobiet i obrony praw człowieka w Jordanii" - powiedziała Salma Nims, sekretarz generalny jordańskiej komisji na rzecz kobiet.

Pomimo prozachodniej orientacji politycznej i kosmopolitycznych elit miejskich, w znacznej części Jordanii obowiązuje zasada "rodzinnego honoru", według której ofiara gwałtu przynosi rodzinie wstyd; taki "wstyd" może być wymazany z rodzinnej historii poprzez małżeństwo.

Podczas wtorkowej debaty niektórzy jordańscy politycy twierdzili, że wynikające z artykułu 308 kodeksu karnego prawo chroni ofiary gwałtu przed stygmatyzacją społeczną.

W wydanym we wtorek oświadczeniu organizacja Human Rights Watch oznajmiła, że zniesienie tego przepisu "byłoby optymistycznym krokiem w stronę wzmocnienia rządów prawa i zakończenia bezkarności za przemoc wobec kobiet" w tym kraju.

Przed wtorkowym głosowaniem kilkudziesięciu aktywistów zebrało się przed budynkiem parlamentu w stolicy Jordanii Ammanie, apelując o zniesienie przepisu. Protestujący trzymali banery z hasłami "Artykuł 308 to hańba dla systemu wymiaru sprawiedliwości Jordanii" i "Artykuł 308 nie chroni honoru, chroni winowajcę".

Minister stanu Musa Habis al-Majteh powiedział, ze wtorkowa "postępowa decyzja" zwieńczyła trwające wiele lat debaty w społeczeństwie Jordanii.

Zniesienie podobnego przepisu rozważa również parlament Libii - podało HRW. Taki przepis, jak poinformowała organizacja, pozostaje w mocy w kilku innych krajach na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej oraz na Filipinach i w Tadżykistanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »