Mocna oprawa meczu Legii - kibice przypomnieli o zabitych w Powstaniu dzieciach

Mecz, w którym legioniści walczyli o awans do LM, również poprzedziła minuta ciszy ku czci poległych w Powstaniu Warszawskim.

Przed meczem kwalifikacyjnym do piłkarskiej Ligi Mistrzów, w którym Legia Warszawa grała na własnym boisku z zespołem z Astany, kibice warszawskiego klubu przygotowali niezwykłą oprawę. Na trybunie można było zobaczyć biało-czerwone tło i rok 1944, a na pierwszym planie człowieka w hitlerowskim mundurze przystawiającego pistolet do głowy polskiego chłopca. Na dole napis po angielsku, którego treść w tłumaczeniu brzmiała: "Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy ludzi, tysiące z nich to były dzieci".

Niezwykła oprawa w niezwykłym czasie - 2 sierpnia - dzień po 73. rocznicy wybuchu powstania. Już w piątek, sobotę i niedzielę przypadnie kolejna rocznica rzezi warszawskiej Woli, gdzie w ciągu trzech dni siły niemieckie wymordowały ok 60 tys. ludzi - w zdecydowanej większości cywilów, w tym starców, kobiety i dzieci. W sumie w powstaniu Niemcy zamordowali ok 160 tys. Polaków - większość nie w czasie walk, ale na skutek zaplanowanej eksterminacji. Dowódcy niemieckich formacji odpowiedzialnych za ludobójstwo na Woli nigdy nie zostali pociągnięci do realnej odpowiedzialności, niektórzy pełnili po wojnie funkcje w aparacie państwowym RFN (jak np. SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, który przez wiele lat był burmistrzem Westerlandu na północy kraju, a następnie, po wycofaniu z polityki, pracował jako adwokat). 

W sytuacji gdy media w wielu krajach próbują fałszować historię (np. stosując określenia takie jak "polskie obozy zagłady"), taka oddolna oprawa międzynarodowego meczu, jakim jest walka o Ligę Mistrzów, ma duże znaczenie - jest wyraźnym komunikatem dla świata i przypomina o tym, jak w rzeczywistości wyglądała II wojna światowa.

O oprawie na meczu i ofiarach z czasów powstania pisały dziś serwisy na całym świecie:

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Damian
  03.08.2017 15:31
  Do Gościa z 14.49: Zgadzam się. Hitlerowcy nic takiego nam nie zrobili, a my zioniemy nienawiścią... Wstyd i jeszcze raz wstyd!
 • Gość
  03.08.2017 17:19
  Nie zgadzam się z opiniami powyżej. .Czy słyszeliście o rzezi Woli,poczytajcie relacje kobiet..Im należy się nasza pamięć i modlitwa.Nie czuję nienawiści do Niemców, współczesnym życzę wszystkiego co dobre.Pamiętać i oddawać cześć niewinnie ginącym w egzekucjach to nasz obowiązek.Noszę ich w sercu, łzy same płyną..
 • Gość2
  04.08.2017 16:56
  Kolejna grupa pożytecznych idiotow. Żeby się powoływać w swojej argumentacji na argumenty religijne, trzeba coś wiedzieć na temat. Idąc waszym tokiem myślenia, trzeba wymazać z Biblii wszystkie fakty historyczne, mówiące o przesladowaniu najpierw Żydów przez Egipcjan, Asyryjczykow, Babilonczykow, Greków i Rzymian, a następnie pierwszych chrześcijan przez Żydów i Rzymian. Jednym słowem wyrzec się prawdy na rzecz poprawności politycznej, albo narracji dyktowanych pierwotnie przez komunistów, a dziś przez kogo? Co innego jest mówienie prawdy, a co innego brak wyłączenia i żądza zemsty... Kto tego nie rozumie jest skończonym ignorantem i szkoda z nim dyskutować. ..
 • Gość
  04.08.2017 20:34
  Kocham was kibice Legii. Jesteście najlepszą polską młodzieżą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Niedziela
  noc
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »