Telewizyjna dyskusja o beatyfikacji

Do różnicy zdań na temat tempa procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II między Vittorio Messorim i Gian Franco Svidercoschim doszło w czasie środowej emisji programu publicystycznego „Porta a porta” pierwszego kanału telewizji publicznej RAI.

Messori wyraził opinię, że Kościół powinien „zwolnić” w sprawie wyniesienia na ołtarze Karola Wojtyły i skrytykował naciski w rodzaju hasła „Santo subito”. Gian Franco Svidercoschi, autor książki pod tytułem „Papież, który nie umiera”, odpowiedział, że „pośpiech czy brak pośpiechu nie odgrywa żadnej roli” i zauważył, że Jan Paweł II zabiegał o szybką beatyfikację Matki Teresy, uważanej już za życia za „świętą”.

Arcybiskup Bolonii, kard. Carlo Caffarra, opowiedział, iż kiedyś zapytał Jana Pawła II, „jak to robi, że ciągle się modli”, na co papież odrzekł: „A kto powiedział, że ja się stale modlę?”. Purpurat podkreślił także „skrajne ubóstwo”, w jakim żył polski papież, od którego „nawet św. Franciszek z Asyżu nie był uboższy”. Sam w połowie lat 80., w Castel Gandolfo, był świadkiem rozmowy Jana Pawła II z pracownikami rezydencji, którzy zaproponowali zainstalowanie w niej latem klimatyzacji. W odpowiedzi usłyszeli, że w Rzymie wielu biednych nie ma klimatyzacji, może jej więc nie mieć Biskup Rzymu.

Wyprawy Jana Pawła II na narty, głównie w góry Abruzji, wspominali administrator wyciągów w miejscowości Campo Imperatore, Gennaro di Stefano oraz instruktor narciarski, Lino Zani. Pierwszy ujawnił, że rezerwował dla papieża najmniej uczęszczany „stok zakochanych”, drugi mówił o wspólnych kanapkach z kiełbasą między jednym zjazdem i drugim. Obaj zgodzili się, że papież pragnął zawsze „wyrwać się z Watykanu”. Natomiast watykanista „Il Giornale”, Andrea Tornielli ponownie wyraził przekonanie, ze beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się „po lecie”, najprawdopodobniej jesienią bieżącego roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
10°C Środa
noc
wiecej »