Zima ogołociła sklepowe półki

W reakcji na silne mrozy i obfite opady śniegu rząd brytyjski wprowadził racjonowanie soli do posypywania ulic. Farmerzy grożą, że wyleją mleko, którego nie ma kto odebrać, zanosi się na podwyżkę cen jarzyn, a sklepowe półki świecą pustkami.

Rząd czasowo poluzował unijne rozporządzenia, odnoszące się do czasu pracy kierowców cystern przewożących mleko. W poniedziałek ma zrobić to samo wobec kierowców samochodów posypujących ulice piaskiem i solą, a także dostawców paszy dla zwierząt.

Farmerzy skarżą się, że mroźna pogoda utrudnia im zbiory warzyw w szklarniach, zwłaszcza kartofli, brukselki i kapusty, co może spowodować podwyżkę cen świeżych jarzyn w sklepach.

Gorączkowe zakupy w niektórych miejscowościach wymiotły ze sklepowych półek nawet sól, chleb i konserwy. Powodem są prognozy mówiące o tym, że niskie temperatury mogą się utrzymać do lutego. Wielu ludzi skorzystało z minionego weekendu, by zaopatrzyć się w zapasy artykułów codziennego użytku, zwłaszcza w chleb i mleko.

Eksperci przewidują, że zima zwiększy wskaźnik umieralności ludności. Dr Paul Wilkinson ze Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej szacuje, że spadek temperatury o każdy następny stopień Celsjusza poniżej minus 18 stopni powoduje wzrost umieralności o 1,5 proc.

W najzimniejszym dniu obecnej zimy w Wielkiej Brytanii, w miniony czwartek, temperatury w niektórych miejscowościach były niższe niż w Moskwie i tylko o dwa stopnie Celsjusza wyższe niż na biegunie południowym.

Niektóre władze lokalne zmniejszyły wykorzystanie soli, piasku i żwiru o 25 proc. Zaprzestano posypywania poboczy autostrad w Anglii. Na posiedzeniu w poniedziałek zbiera się rządowa komórka monitorująca zapasy i wykorzystanie soli. Rzeczniczka opozycyjnej partii konserwatystów ds. samorządu lokalnego Caroline Spelman oskarżyła rząd o to, że stracił kontrolę nad sytuacją.

Meteorolodzy przewidują, że proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z zimna, tak jak w przypadku recesji gospodarczej "będzie powolny, długi i z wahaniami".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Poniedziałek
wieczór
14°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
wiecej »