Łódź: Zawieszono strajk okupacyjny

Grupa osób okupująca od prawie tygodnia dużą salę obrad Rady Miejskiej w Łodzi zawiesiła we wtorek protest do środowego wieczoru, czyli zakończenia nadzwyczajnej sesji rady w sprawie budowy Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center. Przedstawiciele komitetu strajkowego poinformowali o tym na konferencji prasowej.

Protestujący liczą, że zarówno wtorkowe spotkanie zwaśnionych stron z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim, jak i środowa sesja pozwolą na wypracowanie kompromisu w tej sprawie. Podkreślają, że ich decyzja o zawieszeniu protestu potwierdza "apolityczność" ich działania, bo - jak wyjaśnili - i z takimi zarzutami się spotkali.

Obecny na konferencji prasowej szef spółki Camerimage Łódź Center Marek Żydowicz poinformował również, że otrzymał od Franka Gehry'ego, który w grudniu ub.r. zaprezentował koncepcję architektoniczną Centrum, list, w którym napisał, że jeśli pewni ludzie nie chcą go w Łodzi, to - jak to ujął - "odejdę i nigdy więcej nie będę im zawracał głowy".

We wtorek po południu w ministerstwie kultury ma dojść do spotkania szefa resortu z przewodniczącym Rady Miejskiej Łodzi Tomaszem Kacprzakiem (PO) i przewodniczącym komitetu strajkowego, szefem spółki Camerimage Łódź Center Markiem Żydowiczem.

Przed wyjazdem do Warszawy z dziennikarzami spotkał się również przewodniczący Kacprzak. Poinformował, że wiezie do ministra Zdrojewskiego tzw. "Białą księgę Camerimage Łódź Center". Jak powiedział, są w niej kopie protokołów z sesji rady miejskiej, protokołów z komisji rady miejskiej, a także uchwały rady miejskiej - wszystkie dotyczące Centrum.

"Tu jest co kto powiedział na komisjach, sesjach od kwietnia ub.r. To jest 150 stron całej prawdy o tej inwestycji" - oświadczył. Wierzy, że ta "księga" wyjaśni ministrowi, co radni robili do tej pory w sprawie Centrum.

Kacprzak cieszy się, że został zawieszony strajk, bo to pozwoli na przeprowadzenie w środę "w normalnych warunkach" zaplanowanych na ten dzień dwóch sesji. Jedna z nich poświęcona będzie Camerimage Łódź Center.

Od minionej środy Marek Żydowicz wraz z grupą osób okupowali salę obrad Rady Miejskiej w Łodzi. Protestujący chcieli, aby samorządowcy zgodzili się - bez żadnych warunków wstępnych - na mającą kosztować 500 mln zł inwestycję, zaprojektowaną przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego.

Tymczasem radni PO i SLD, którzy mają większość w miejskim samorządzie, są zdania, że inwestycję będzie można rozpocząć dopiero po zapewnieniu jej dofinansowania kwotą 250 mln zł, pochodzącą z innych źródeł niż budżet miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Czwartek
rano
13°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
10°C Piątek
noc
wiecej »