Szczyt Rosji z UE w maju

Kolejny szczyt Rosja-Unia Europejska odbędzie się 30 maja w Rosji - powiedział we wtorek składający wizytę w Moskwie Miguel Angel Moratinos - minister spraw zagranicznych Hiszpanii, która w tym półroczu przewodzi Unii.

Po rozmowach z rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem Moratinos zapewnił, że Unia dąży do konsolidacji swych stosunków z Rosją, a Hiszpania podczas swego przewodnictwa pragnęłaby uczynić kroki w rozwoju partnerstwa w interesie modernizacji stosunków z Rosją.

Rosja liczy na to, iż w czasie przewodnictwa Hiszpanii w Unii Europejskiej (UE) powstanie "przejrzysta karta drogowa" dotycząca ustanowienia reżimu bezwizowego między Rosją a Unią - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej przeprowadzonej w Moskwie wraz z hiszpańskim odpowiednikiem. Wg Ławrowa podczas rozmów ministrowie poruszyli kwestię wyznaczenia terminów przejścia na reżim bezwizowy.

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii powiedział, że strony powinny dążyć do stworzenia "mapy drogowej", która "wyznaczyłaby proces przejściowy, proces ułatwienia kontaktów między Europejczykami a Rosjanami w ich podróżach".

Minister Moratinos powiedział, że Unia będzie pracować pragmatycznie i praktycznie, doskonaląc system wizowy i mając przed sobą zadanie liberalizacji zasad przyznawania wiz i ostatecznie ich zniesienia. Zaznaczył, że o (konkretnych) terminach Hiszpania będzie rozmawiać z państwami członkowskimi Unii.

Ławrow z kolei wyraził nadzieję, że w okresie hiszpańskiego przewodzenia Unii uda się osiągnąć postęp w wielu sprawach, w tym "w kwestii rozmów o nowym porozumieniu, rozmów o przejściu do systemy bezwizowego i o umocnieniu dialogu w dziedzinie energetyki".

Minister Moratinos zwrócił uwagę na znaczenie współpracy w sferze energetyki. "W całym świecie energetyka jest uważana za instrument współpracy i zbliżenia" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »