Abp Gądecki zaprasza na główne obchody 300-lecia koronacji MB Częstochowskiej

Do udziału w sobotnich uroczystościach na Jasnej Górze, wieńczących obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zaprasza przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Wyraża też nadzieję, że jubileusz przyczyni się do zaniechania zawiści i sporów.

Częstochowską ikonę papieskimi koronami Klemensa XI koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem.

W zaproszeniu opublikowanym w poniedziałek w internecie przez ojców paulinów - gospodarzy Jasnej Góry - abp Gądecki podkreślił, że koronacja sprzed 300 lat to "rzecz niezwykłej wagi". "(To) pierwsza na ziemiach polskich koronacja; wszystkie dotychczasowe odbywały się tylko w Italii. Od tego momentu rozpoczyna się pewien cykl koronacji () obrazów Najświętszej Maryi Panny na ziemiach polskich, który szczególnie zintensyfikował się właśnie w czasie milenium chrztu Polski" - powiedział.

Odnosząc się do przesłania tamtejszego wydarzenia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał na dwie "wyjątkowo istotne" kwestie: zawierzenie się Najświętszej Maryi Pannie oraz naśladowanie Jej cnót.

"Ta pierwsza rzecz, czyli zawierzenie własnego losu Najświętszej Maryi Pannie, a potem także naśladowanie Jej zachowania, Jej wiary, Jej cnót jest ważne właśnie po to, żebyśmy mogli zaniechać tych wszystkich zawiści, sporów i niesnasek, które królują u nas; uwierzyć w to, że jesteśmy dziećmi Maryi i że jesteśmy wszyscy razem braćmi; spraktykować miłość społeczną, no i zmierzać do pokoju" - podkreślił arcybiskup.

"Dlatego bardzo serdecznie, jak najserdeczniej zapraszam wszystkich naszych rodaków, zarówno tych żyjących w granicach ojczyzny, jak i poza jej granicami, do wzięcia udziału w tych uroczystościach" - zakończył abp Gądecki.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze w sobotę. Kulminacyjnym punktem będzie przedpołudniowa msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Na wieczór zaplanowano duże muzyczne widowisko.

Patronat nad jubileuszem, a także całoroczną inicjatywą z nim związaną - "Żywą Koroną Maryi", objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Zgodnie z uchwałami Senatu oraz Sejmu, 2017 r. to Rok Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anna Panna
  21.08.2017 19:08
  "... żebyśmy mogli zaniechać tych wszystkich zawiści, sporów i niesnasek, które królują u nas..." U NAS - czyli U KOGO? Czy mógłby Jego Ekscelencja UŚCIŚLIĆ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »