W czwartek szef MON Antoni Macierewicz udaje się do Kijowa na uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, w których wezmą także udział m.in. z szefowie resortów obrony państw Europy Środkowo-Wschodniej i USA oraz przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Kanady.
Czwartkowe obchody przypadną na 26. rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę.
Jak poinformowało MON, oprócz Macierewicza, w czwartkowych uroczystościach mają wziąć udział szefowie MON Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Czarnogóry, Mołdawii i Gruzji, a także przedstawiciele Rumunii, Kanady i Wielkiej Brytanii.
"Celem tak szerokiej, niemającej precedensu, obecności przedstawicieli tylu państw członkowskich NATO i UE na obchodach Święta Niepodległości, jest wysłanie jednoznacznego sygnału sprzeciwu wobec gwałcenia przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz poparcie dla proeuropejskiego kierunku obranego przez naród ukraiński w 2014 r." - powiedział PAP wiceszef MON Michał Dworczyk.
"Odbędzie się spotkanie ministrów flanki wschodniej NATO i przedstawicieli resortów obrony krajów najbardziej zaangażowanych w budowanie sił Sojuszu w tym regionie. Jego celem będzie m.in. ocena bieżącej sytuacji, wymiana informacji" - dodał.
Dworczyk przypomniał, że minister obrony przy okazji każdej sesji ministerialnej NATO bierze udział w spotkaniu pięciu państw sojuszniczych udzielających Ukrainie największego wsparcia (USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Litwy i Polski).
Jak dodał, w ubiegłym miesiącu na spotkaniu ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie zapadła decyzja o zaproszeniu Ukrainy do udziału w wyszehradzkiej grupie bojowej UE. "To tylko niektóre przykłady tego, jak udaje się ogniskować współpracę naszego regionu oraz całej wspólnoty euroatlantyckiej na kwestiach, które są przecież związane także z naszym bezpieczeństwem" - ocenił.
Jak poinformowano w popołudniowym komunikacie MON, przy okazji wizyty w Kijowie Macierewicz ma odbyć spotkania bilateralne z ministrami obrony Turcji Nurettinem Canikli oraz Litwy Raimundasem Karoblisem.
W ramach obchodów ukraińskiego święta narodowego polski minister planuje złożyć kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Euromajdanu oraz przypatrywać się uroczystej defiladzie pododdziałów sił zbrojnych Ukrainy. W uroczystej defiladzie wezmą udział m.in. pododdział wydzielony z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, afiliowany do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z dowództwem w Lublinie, a także pododdziały wojskowe z Gruzji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Mołdawii i USA oraz poczty sztandarowe z Estonii, Łotwy i Rumunii.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.