Na przełomie stycznia i lutego panują świetnie warunki do podziwiania będącego w opozycji Marsa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
"Mars jest najbliższą nam planetą zewnętrzną. Krąży po eliptycznej orbicie o wielkiej półosi wynoszącej 228 mln km, a jego odległość Ziemi zmienia się - od niespełna 56 mln km do ponad 400 mln km. Przez to rozmiary tarczy Czerwonej Planety zmieniają się od 25 do 4 sekund łuku, a jej jasność od -3 do 1,5 magnitudo - co oznacza, że planeta w maksimum blasku jest 15 razy jaśniejsza o najjaśniejszych gwiazd na niebie, a w minimum jest od nich 4 razy słabsza" - wyjaśnia astronom.
Dodaje, że podczas Wielkich Opozycji, kiedy Czerwona Planeta zbliża się na dystans niespełna 56 mln km, świeci z maksymalną jasnością, a jej duże rozmiary kątowe pozwalają na obserwacje szczegółów powierzchni.
"Ostatnio w Wielkiej Opozycji (w odległości 55 758 mln km) Mars znajdował się 27 sierpnia 2003 roku i była to wyjątkowo korzystna opozycja. Na następną tak dobrą przyjdzie nam czekać do roku 2287" - zauważa dr Olech.
Podkreśla, że oprócz Wielkich Opozycji co dwa lata, zdarzają się zwykłe opozycje. W tym roku właśnie w styczniu Mars znajduje się blisko Ziemi i warunki do jego obserwacji są bardzo dobre.
Jak zapowiada naukowiec, do największego zbliżenia obu planet - kiedy będzie dzielił je dystans 99 331 mln km - dojdzie 27 stycznia, o godzinie 19.44 naszego czasu.
"Średnica tarczy Czerwonej Planety sięgnie wtedy 14 sekund, co pozwoli na podziwianie szczegółów na jej powierzchni przez amatorskie teleskopy niewielkich nawet rozmiarów - mówi astronom. - W dobrych warunkach można pokusić się także o dojrzenie jego dwóch małych księżyców - Phobosa i Deimosa. W ich przypadku dobrze już dysponować instrumentem o średnicy obiektywu około 20 centymetrów".
Mars świeci jasno (-1.3 wielkości gwiazdowych) i jest widoczny przez całą noc w konstelacji Raka.
"To, że opozycja wypada pod koniec stycznia nie oznacza, że należy wyjść na obserwacje tylko w okolicach tej daty. Świetne warunki do podziwiania Czerwonej Planety będą bowiem trwały w zasadzie przez cały styczeń i luty" - zaznacza dr Olech.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.