Ruszają prace legislacyjne nad przywróceniem w jednostkach dziedziczących tradycje kawalerii, historycznych nazw stopni, w tym rotmistrza i wachmistrza - poinformował w piątek wiceminister obrony Michał Dworczyk.
Dworczyk, który w piątek wziął udział w obchodach Święta Kawalerii Polskiej, powiedział, że szef MOM Antoni Macierewicz podjął decyzję o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad przywróceniem historycznych stopni w jednostkach dziedziczących tradycje kawaleryjskie, m.in wachmistrza (sierżanta) i rotmistrza (kapitana).
W odczytanym przez Dworczyka liście do uczestników uroczystości na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, Macierewicz przypomniał "tysiącletnie tradycje jazdy polskiej, która niczym ruchoma zapora strzegła granic i niepodległości Rzeczypospolitej". "W historii państwa i wojska polskiego, kawaleria zajmuje szczególne miejsce, nie bez przyczyny traktowana jest jako nasza broń narodowa i elitarny rodzaj wojska" - napisał szef MON.
"Kawaleryjskie dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, otaczane jest w wojsku należytym szacunkiem i opieką. Współcześnie również żołnierze jednostek kawalerii pancernej i powietrznej, zmechanizowanych i rozpoznawczych są kolejnym ogniwem łańcucha kawaleryjskich pokoleń. Znamiennym tego przykładem było powołanie do życia siedemnaście lat temu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, który dziś z powodzeniem pełni funkcje reprezentacyjne" - zaznaczył szef MON.
Także dowódca Garnizonu Warszawa, który jest organizatorem Święta Kawalerii Polskiej, gen. bryg. Robert Głąb podkreślał, że "właściwie cała historia państwowości naszego kraju" jest związana z jeźdźcami, strzelcami konnymi, ułanami, kawalerzystami. "Czy tradycje związane z kawalerią i jazdą polską mogłyby być zapomniane? Wydaje się, że w takim kraju nigdy" - podkreślił.
Po złożeniu wieńców od MON, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz stowarzyszeń pielęgnujących kawaleryjskie tradycje, uroczystość zakończyła defilada reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii WP.
Szwadron występuje w umundurowaniu wzorowanym na regulaminach i instrukcjach kawaleryjskich z końca lat 30. Żołnierze są wyposażeni w lance francuskie, szable, oraz karabinek 7,62 mm kk Mosin. Większość koni Szwadronu, to konie maści gniadej. Zgodnie z tradycją polskiej kawalerii, dowódca jeździ na koniu karym, a na siwkach jeżdżą trębacze.
Główne zadanie Szwadronu, to udział w uroczystościach państwowych, wojskowych oraz patriotyczno-religijnych w składzie wojskowej asysty honorowej, zgodnie z ceremoniałem wojskowym oraz eskortowanie najważniejszych gości zagranicznych podczas oficjalnych wizyt na terenie garnizonu Warszawa.
Święto Kawalerii Polskiej ustanowiono w rocznicę bitwy pod Komarowem, stoczonej 31 sierpnia 1920 r. przez 1. Dywizję Jazdy z oddziałami Armii Konnej Budionnego.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.