Sumienie farmaceuty pod ochroną?

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia do polskiego prawa możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez aptekarzy - pisze w czwartek "Nasz Dziennik".

Odpowiednie pismo w tej sprawie zostało skierowane w tym tygodniu do szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła. Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia. Są zaniepokojeni stwierdzeniem, jakie padło ze strony przedstawiciela resortu w odpowiedzi na interpelację, którą złożyli w Sejmie posłowie Nowoczesnej. Posłowie ci pytali o to, jak rząd zapatruje się na propozycję objęcia klauzulą sumienia polskich farmaceutów oraz czy odwołanie się przez nich do sprzeciwu sumienia będzie oznaczać, że farmaceuta może nie wydać leku - czytamy w artykule.

Jak podaje "Nasz Dziennik", odpowiedź udzielona przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcina Czecha zbulwersowała aptekarzy. Wiceminister stwierdził mianowicie, że farmaceutom nie wolno powoływać się na sprzeciw sumienia, gdyż taki zapis nie figuruje w ustawie Prawo farmaceutyczne.

"Pytamy więc pana ministra, czy stwierdzenie ministra Czecha to ostateczne stanowisko rządu w tej sprawie oraz czy w świetle wypowiedzi farmaceuta jest wyłączony z praw konstytucyjnych" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jaś
  28.09.2017 08:07
  Prawo do sprzeciwu sumienia należy do praw naturalnych człowieka; jest zresztą zapisane w konstytucji RP.
 • Józef Szczur
  28.09.2017 14:00
  Czy weganin pracujący w sklepie mięsnym może się powołać na sprzeciw sumienia i odmówić obsługi klientów? A muzułmanin pracujący w sklepie monopolowym — może, czy nie może? Czy tylko lekarze i farmaceuci mają sumienie, na które mogą się powoływać, jeśli nie chcą wykonywać swoich obowiązków?
 • Józef Szczur
  28.09.2017 20:08
  Niech w takim razie za przykład posłuży muzułmanin pracujący jako kasjer w supermarkecie. Czy może odmówić sprzedaży wieprzowiny lub alkoholu, skoro sumienie i religia, a więc Bóg, mu na to nie pozwalają?

  Czy farmaceuta związany z ruchem antyszczepionkowym może odmówić wydania szczepionki przepisanej przez lekarza, jeśli uzna, że jest ona szkodliwa dla zdrowia? W jakich sytuacjach sumienie farmaceuty jest ważniejsze od zaleceń lekarza (np. w przypadku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych niezwiązanego z antykoncepcją)? Farmaceuta co do zasady nie ma dostępu do historii choroby pacjenta, dlatego pacjent po pomoc idzie do lekarza, a do farmaceuty — po wydanie leków.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  4°C Niedziela
  rano
  wiecej »