Komisja francuskiego parlamentu opublikowała we wtorek długo oczekiwany raport, w którym zarekomendowała władzom Francji podjęcie środków zmierzających do zakazania muzułmańskich zasłon okrywających całe ciało i twarz m.in. w budynkach administracji czy środkach transportu publicznego.
Komisja, która przez pół roku prowadziła konsultacje w tej sprawie, rekomenduje przyjęcie rezolucji parlamentarnej głoszącej, że Francja sprzeciwia się pełnym zasłonom i "domaga się zakazania tej praktyki na terytorium Republiki". Taka rezolucja o niewiążącym charakterze jest jedną z 18 propozycji komisji, których rezultatem miałby być zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych.
Komisja wezwała też do "stanowczego potępienia" noszenia nikabu lub burki (okryć odsłaniających jedynie oczy) określanych jako "zagrożenie dla godności kobiety". W 200-stronicowym raporcie komisja przyznała, że nie może zakazać noszenia takich okryć przez kobiety w całej przestrzeni publicznej, zatem też na ulicy, i dlatego zakaz ma zostać ograniczony do urzędów, szkół, szpitali i środków transportu publicznego. Konsekwencją zakazu noszenia zasłon w urzędach byłaby np. odmowa wypłacenia świadczeń kobietom zasłaniającym wbrew przepisom całe ciało i twarz.
Oczekuje się, że konsekwencją raportu będzie projekt ustawy i parlamentarna debata. Konserwatywny deputowany Eric Raoult powiedział, że spodziewa się wprowadzenia ograniczonego zakazu jeszcze "przed końcem tego roku".
W raporcie rekomenduje się też odmawianie kart stałego pobytu i obywatelstwa osobom, które w widoczny sposób przejawiają "radykalne praktyki religijne".
Autorzy dokumentu stwierdzili ponadto, że państwo powinno przeprowadzić badania na temat motywów kobiet noszących muzułmańskie okrycia, więcej robić w kwestii zwalczania przemocy wobec kobiet i edukacji seksualnej w szkołach.
Zasłona okrywająca całe ciało jest "symbolem poddania kobiet i oznaką ekstremistycznego fundamentalizmu" - oświadczył przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Bernard Accoyer.
Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego ostrzegła we wtorek, że całkowity zakaz noszenia zasłon mógłby zostać zaskarżony do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
MSW Francji szacuje, że w kraju jest mniej niż 2 tys. kobiet zasłaniających twarze z powodów religijnych.
Według najnowszych badań za zakazem noszenia pełnych zasłon na ulicy jest 56 proc. Francuzów, a w miejscach publicznych - 62 proc.
We Francji mieszka 5-6 milionów muzułmanów, co stanowi najliczniejszą mniejszość muzułmańską w krajach europejskich.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.