Unikatowe zdjęcia pierwszych karawan misyjnych, zachwycające kolorystyką ornaty i ręcznie malowane batiki, hebanowe rzeźby, maski, instrumenty i przedmioty codziennego użytku, a wszystko rodem z Afryki można będzie oglądać od 27 stycznia do 9 marca w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach w ramach wystawy „Ojcowie Biali Misjonarze Afryki”.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów zgromadzenia. - Afryka jest wciąż mało znana w Polsce – mówi o. Jacek Wróblewski, przełożony zgromadzenia w Polsce. – Nieustannie powielane są informacje, że głód, nędza, walki plemienne, podczas gdy w Afryce jest też życie, a ona sama ma nam też coś do zaoferowania, np. kulturę. Ważne by patrzeć na Afrykę i od tej strony.
Ojcowie Biali powstali w 1868 roku z inicjatywy francuskiego arcybiskupa Algieru, późniejszego kardynała Karola Lavigerie. Dziś zgromadzenie liczy ok. 2000 misjonarzy – ojców i braci pracujących w 22 krajach Afryki. Polaków jest 13. W tym roku Misjonarze Afryki obchodzą 25 lecie pracy formacyjnej w Polsce. Dom zgromadzenia znajduje się w Natalinie koło Lublina.
Otwarcie wystawy dzisiaj, środa 27 stycznia, godz. 17 - Muzeum Archidiecezjalne, ul. Wita Stwosza 16 (WSTĘP WOLNY)
Spotkania z Ojcami Białymi również:
Czwartek 28 styczniagodz. 20 „W Afryce pokochałem wszystko” Centralny Ośrodek DA, ul. Wita Stwosza 16
Sobota 30 styczniagodz. 19. „Duchy, przodkowie, czarny islam” Klub Wysoki Zamek, ul. Gliwicka 96
W radiu eM:
Piątek 29 stycznia
godz. 10.40 „Magazyn kulturalny”
godz. 21.30 - "Dlaczego tak?"
Patronat wystawą objęli Gość Niedzielny, wiara.pl i Radio em 107,6 FM
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.