W Tokijskim Metropolitalnym Muzeum Fotografii do 16 lutego trwa pokaz 7 filmów: japońskich i zagranicznych, poświęconych życiu i działalności błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Trzy z nich zrealizował Shigeki Chiba, największy znawcy tematu w tym kraju.
„Życie z Matką Teresą” to film specjalnie przez niego zrealizowany w ubiegłym roku na 100.lecie urodzin apostołki chrześcijańskiego miłosierdzia. Z kolei zrealizowany przed 30 laty „Matka Teresa i jej świat” był pierwszym japońskim dokumentem, w którym Chiba starał się odpowiedzieć na pytanie „dlaczego młodzi ludzie - zakonnice i woluntariusze świeccy - wybierają drogę 'trudnego życia' wraz z cierpiącymi i ubogimi”? Pokazany w 1979 r. w telewizji stał się wielkim wyzwaniem dla młodzieży i zaowocował tym, że wielu wolontariuszy, a także siostry zakonne pracujące na świecie w dziełach Matki Teresy, pochodzi właśnie z Japonii. Trzeci film Chiby to zrealizowany w 1981 r. „Modlitwa Matki Teresy: Życie, które jest Miłością”. Mówi on między innymi o działalności sióstr Misjonarek Miłości Bożej w Japonii.
Na pokazie po raz pierwszy emitowany jest słynny dokument BBC „Something Beautifiul For God”, z 1969 r. Zarejestrowane na nim zostały rozmowy z Malcolmem Muggeridge (1903-1990), który po raz pierwszy ukazał światu sylwetkę i dzieło Matki Teresy. Na pokazie prezentowane są także dzieła dwóch Amerykanek, sióstr Ann i Jaenette Petric „Słowa Matki” (1984) oraz Niemca, Marcela Bauera „Dziedzictwo Matki Teresy”.
Fakt, że pokaz filmów o Matce Teresie: w sali kinowej prestiżowego Muzeum Fotografii, świadczy o dużym zainteresowaniu tym tematem. Jego organizatorem, które patronuje także episkopat Japonii jest niezwykle prężnie działające zgromadzenie Paulistek. Przy wejściu na sale kinową siostry ustawiły kiosk, w którym można nabyć książki i czasopisma poświęcone Matce Teresie oraz obecności Kościoła katolickiego w Japonii. Nowoczesny gmach Muzeum Fotografii mieści się w Ebisu Garden, w pobliżu siedziby ambasady polskiej w Tokio.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.