Dr Karol Nawrocki, dyrektor placówki, wyjaśnia jak w najbliższej przyszłości zmieni się wystawa stała.
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 30 października odbyła się konferencja prasowa, podczas której dr Karol Nawrocki, dyrektor placówki oraz dr Marek Szymaniak, kierownik działu naukowego mówili o obecnych i przyszłych zmianach na wystawie stałej MIIWŚ.
Poprawiona zostanie m.in. informacja dotycząca liczby żołnierzy Armii Krajowej, która, zdaniem nowej dyrekcji, liczyła nie mniej niż 350 tys. żołnierzy, nie jak wcześniej podano ok. 40 tys. Zmiana podyktowana jest m.in. interwencją Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
"Czuję się w obowiązku zaprotestować przeciwko umieszczeniu w ekspozycji muzealnej kłamliwego tekstu oceniającego szeregi podziemnej Armii Krajowej na 35-40 tys. żołnierzy. Powszechnie wiadomo, że siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego liczyły ok. 380-400 tys. żołnierzy- ochotników i stanowiły największą formację ruchu oporu w okupowanej Europie" - pisał w liście do dyrekcji MIIWŚ prof. dr hab. Leszek Żukowski, prezes ŚZŻAK.
Zmianie ulegnie również tzw. pokój sowiecki. - W tej chwili na pierwszym planie znajdują się informacje dotyczące propagandowego funkcjonowania Związku Sowieckiego. My chcemy wzmocnić wątki dotyczące komunistycznego terroru, który miał miejsce w tym państwie przed 1939 rokiem. Wprowadzimy m.in. temat operacji antypolskiej NWKD 1937-1938. To zagadnienie niezwykle ważne, którego nie może zabraknąć w MIIWŚ - tłumaczy dr Szymaniak.
Jedna z najważniejszych zmian dotyczy filmu kończącego ekspozycję. Do tej pory goście muzeum mogli oglądać obraz ukazujący zderzenie świata bogatego i biednego, ilustrowany znanym utworem "Dom wschodzącego słońca".
- Dotychczasowy film zawiera skandaliczny, subiektywny ogląd rzeczywistości, w którym marginalizowani są ludzie zasłużeni dla świata o wrażliwości konserwatywnej - uważa dyrektor MIIWŚ. - Ten materiał zastąpiony zostanie filmem pt. "Niezwyciężeni", który wyprodukował Instytut Pamięci Narodowej. To obraz cieszący się wielką popularnością na całym świecie i zbierający wszystkie te wątki, które nie pojawiły się na wystawie stałej MIIWŚ. To, co odrzucili moi poprzednicy, zawiera film "Niezwyciężeni" - dodaje.
- Wprowadziliśmy także zmianę dotyczącą prześladowań ludności polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Przez osiem lat rządów poprzedniej ekipy nie pomyślano o Polakach, którzy za przywiązanie do biało-czerwonej flagi i godła państwowego byli represjonowani i tracili życie. My uzupełniamy tę lukę - podkreśla dr Nawrocki.
Z wystawy stałej usunięte zostały także fragmenty poświęcone Komitetowi Obrony Demokracji. - To skandal, by w cykl wydarzeń II wojny światowej wpisywać bieżące działania KOD-u. Niestety taka narracja pojawiła się decyzją poprzedniej dyrekcji - mówi dr Nawrocki.
Na wystawie pojawią się natomiast informacje dotyczące martyrologii polskiego duchowieństwa. Jedna z nowych tablic poświecona będzie o. Maksymilianowi Kolbe. Poszerzona zostanie także część wystawy mówiąca o cichociemnych, Witoldzie Pileckim, polskim podziemiu niepodległościowym, polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Irenie Sendlerowej.
Pierwszy etap wprowadzania zmian zakończy się w połowie grudnia 2017 roku.
Poprzednia dyrekcja MIIWŚ zapowiedziała, że jeśli nowe władze muzeum zmienią ich dzieło (wystawę stałą) bez konsultacji, sprawa trafi do sądu. "Wystawa kosztowała 55 mln zł, jest chroniona prawem autorskimi i nie można jej częściowo zmieniać, jeżeli już to całkowicie zmienić. Ale to byłoby marnotrawienie publicznych pieniędzy" - wielokrotnie podkreślał odwołany w kwietniu przez ministra kultury dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.