Tatry: Ratownicy przeszukują lawinisko

Ratownikom TOPR za pomocą sond przeszukują lawinisko w rejonie Świńskiego Kotła w Tatrach, gdzie w niedzielę lawina śnieżna porwała dwóch turystów - jeden z nich wydostał się spod śniegu, ratownicy szukają drugiego. Akcja jest trudna z powodu złych warunków atmosferycznych i zapadającej ciemności. Na miejsce docierają kolejne grupy ratowników.

"Dwoje turystów idąc pieszo granią, weszli na poduchę nawianego śniegu i zjechali z lawiną" - powiedział PAP naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Jedna z porwanych osób wydostała się spod śniegu i dotarła do stacji meteorologicznej na Kasprowy Wierch, skąd zawiadomiła ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z informacji TOPR wynika, że lawina zeszła przynajmniej o godzinie 15.30. Informacja o poszkodowanym dotarła do ratowników o 16.20. "Jeżeli turysta w ogóle jest w lawinisku, to szanse na przeżycie po tak długim czasie są praktycznie zerowe. W tej chwili trudno jednoznacznie powiedzieć, że ta osoba jest w lawinisku" - powiedział PAP Krzysztof.

Na lawinisku jest już 20 ratowników. Kolejna duża grupa zmobilizowanych ratowników-ochotników czeka na decyzję naczelnika. Ratownicy docierają skuterami śnieżnym jak najbliżej lawiniska. Dalszą drogę z powodu złych warunków pokonują na nartach skiturowych. Akcja ratownicza może potrwać nawet całą noc. Jeżeli okaże się, że jest zbyt niebezpieczna, zostanie przerwana.

Z pierwszy informacji wynikało, że lawina, która porwała turystę, zeszła do Kotła Goryczkowego. W trakcie poszukiwań okazało się, że lawina zeszła do tak zwanego Świńskiego Kotła.

Ze względu na zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne w akcji nie mógł brać udziału śmigłowiec.

W Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki powyżej schronisk są w większości nieprzetarte. Do poruszania się w wyższych partiach Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy - raki i czekan oraz sprzęt lawinowy - sonda, łopata i detektor lawinowy.

Ratownicy górscy mówią, że przy ratowaniu ofiar lawin czas ma najistotniejsze znaczenie. Największe szanse na przeżycie są do 15 minut od zasypania poszkodowanego. Później bardzo szybko maleją i już po 35 minutach są niewielkie - mówią ratownicy górscy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
22°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
wiecej »