Dolny Śląsk gotów do walki z powodzią

Służby mundurowe na Dolnym Śląsku są gotowe do walki z ewentualną powodzią w regionie - zapewnił we wtorek wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec. Jednocześnie podkreślił, że obecnie sytuacja w regionie jest stabilna.

We wtorek w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele służb mundurowych, Instytutu Metrologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele władz samorządowych z regionu rozmawiali o zagrożeniu powodziowym w województwie dolnośląskim.

Jak podkreślił wojewoda na rzekach na terenie Dolnego Śląska nie ma obecnie przekroczonych stanów alarmowych, pojawiają się natomiast sporadyczne przekroczenia stanów ostrzegawczych. Jurkowlaniec zapewnił, że na przyjęcie wody z roztopów przygotowane są zbiorniki retencyjne. "Większość zbiorników ma ponad normatywną ilość miejsca, przygotowaną na dodatkowy napływ wody. W ciągu najbliższych dni będą one nadal opróżniane" - powiedział wojewoda.

Według prognoz IMiGW przez pierwsze dwie dekady lutego na Dolnym Śląsku będzie utrzymywać się ujemna temperatura. "Jeżeli ten model pogody się utrzyma, to zagrożenie ewentualną powodzią roztopową będzie stosunkowo niewielkie" - mówił wojewoda.

Podczas wtorkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapewniano, że na walkę z ewentualną powodzią gotowe są służby mundurowe. Zarówno straż pożarna, jak i wojsko na bieżąco monitorują miejsca, w których mogą nastąpić podtopienia czy zatory lodowe na rzekach. Do walki z powodzią gotowych jest ponad 500 żołnierzy, przygotowano również sześć ton materiałów wybuchowych, którymi saperzy będą kruszyć ewentualne zatory lodowe.

"Walka z pokrywą lodową może być w ciągu najbliższych tygodni najważniejszym elementem walki z zagrożeniem powodziowym" - mówił wojewoda. Obecnie na Dolnym Śląsku stacjonuje jeden lodołamacz, ale jak podkreślono, w miarę potrzeby w krótkim czasie podobne jednostki mogą być ściągnięte ze Szczecina.

W trakcie wtorkowego spotkania ustalono również procedury współpracy władz samorządowych ze służbami na wypadek ewentualnych ewakuacji mieszkańców z terenów zagrożonych powodzią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »