25. Spotkanie Prezbiterów (ENP) rozpoczęło się 3 lutego w Brazylii. Uczestniczy w nim ponad 500 kapłanów przybyłych z 17 regionów, na które dzieli się brazylijska administracja kościelna (CNBB).
Nie tylko z racji Roku Kapłaństwa, ogłoszonego przez Benedykta XVI, spotkanie duchownych ma szczególny charakter. W obecnym roku przypada 25. rocznica Krajowych Spotkań Prezbiterów (ENP). Spotkanie tego rodzaju odbywa się co dwa lata. Spotkanie rozpoczęło się 3 lutego a zakończy się 9 lutego. Miejscem spotkania jest dom ojców jezuitów w Itaici, w stanie São Paulo.
Tegorocznemu spotkaniu przedstawicieli brazylijskiego duchowieństwa przyświecają słowa z modlitwy arcykapłańskiej Chrystusa: „Za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie” (J. 17, 19).
Różnorodność działań duchownego oraz odpowiedź na pytanie, co jest podstawowym zadaniem prezbitera, aby sprawował on swą posługę w „wierności Chrystusa i wierności kapłana” to tematy, jakie podjęto w trakcie spotkania – mówił asesor komisji episkopatu do spraw kapłaństwa i życia konsekrowanego, ks. Reginaldo de Lima.
Kard. Odilo Pedro Scherer, ordynariusz archidiecezji São Paulo, poprowadzi dzień skupienia dla brazylijskich księży.
Natomiast 6 lutego uczestnicy udadzą się z pielgrzymką do narodowego sanktuarium maryjnego w Aparecidzie, gdzie abp Geraldo Lyrio Rocha, przewodniczący episkopatu będzie przewodniczył Mszy. Do udziału w Eucharystii zaproszono księży archidiecezji Aparecida oraz sąsiednich diecezji.
Jest już w zwyczaju tych spotkań, że pod koniec uczestnicy kierują specjalny list do wszystkich księży posługujących w Kościele tego kraju.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.