Gwatemala może zawsze liczyć na współpracę ze strony Kościoła, zwłaszcza w tym, co dotyczy walki z nędzą i promocji godności życia ludzkiego. Zapewnił o tym Benedykt XVI w przesłaniu do nowego ambasadora tego środkowoamerykańskiego kraju przy Stolicy Apostolskiej. Alfonso Roberto Matta Fahsen złożył dziś w Watykanie listy uwierzytelniające.
Ojciec Święty przypomniał historyczne związki łączące Kościół z gwatemalskim społeczeństwem, z czego wypływa m.in. dobra współpraca na szczeblu instytucjonalnym. Jest to szczególnie ważne w sferze społecznej i humanitarnej, gdy Gwatemala boleśnie doświadcza skutków zaburzeń klimatycznych, w tym ostatnio suszy i związanej z nią klęski głodu. Papież z uznaniem odniósł się do wysiłków władz w celu zmobilizowania społeczeństwa na rzecz pomocy poszkodowanym. W akcji tej bierze udział także Kościół. Benedykt XVI zwrócił zarazem uwagę, że wyżywienie należy do podstawowych praw człowieka, a troska o życie ludzkie w różnych jego wymiarach stanowi zasadniczy obowiązek państwa. Gwatemala jest jednak krajem, gdzie jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie. Papież wymienił tu handel narkotykami, przemoc, emigrację, brak bezpieczeństwa, działalność sekt czy kryzys wartości moralnych u młodego pokolenia. Te wyzwania wymagają konsolidacji instytucji państwowych w celu zapewnienia praworządności i wykorzenienia takich zjawisk, jak korupcja czy bezkarność. Benedykt XVI przypomniał też z uznaniem, że gwatemalska konstytucja zapewnia ochronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nowy ambasador Gwatemali przy Stolicy Apostolskiej ma 63 lata i z wykształcenia jest inżynierem przemysłowym. W dyplomacji swego kraju pracuje od 1969 r., pełniąc m.in. funkcję ambasadora w Rosji, Holandii i Wielkiej Brytanii.