Berlusconi zabiega o milczenie Watykanu

Według rzymskiego dziennika "La Repubblica", premier Włoch Silvio Berlusconi zaproponował Watykanowi pewien rodzaj paktu, aby zapewnić sobie milczenie Kościoła na temat jego moralności i życia prywatnego.

Pakt ten, jak pisze sobotnia "La Repubblica" - miałby przywrócić "poprawne stosunki" między Kościołem a rządem włoskim po ochłodzeniu, do jakiego doprowadziła tzw. sprawa Dino Boffo.

Lewicowa "La Repubblica" twierdzi, że szefostwo włoskiego rządu rozmawiało z watykańskim sekretarzem stanu, kardynałem Tarcisio Bertone i kardynałem Camillo Ruinim na temat polemiki, do jakiej doszło pod koniec sierpnia ub. roku. Wywołały ją ataki jednego z dzienników Berlusconiego - "Il Giornale" - na redaktora naczelnego dziennika Konferencji Episkopatu Włoch, "Avvenire, Dino Boffo.

Gazeta należąca do rodziny premiera zarzuciła redaktorowi Boffo, że prześladował żonę pewnego mężczyzny, z którym rzekomo miał utrzymywać stosunki homoseksualne.

Artykuł doprowadził do dymisji Boffo.

"La Repubblica" napisała 3 lutego, że Boffo padł ofiarą "podwójnego spisku" z udziałem kurii rzymskiej i Berlusconiego. Miało to, według dziennika, wyglądać tak, że za oskarżeniami, które doprowadziły do dymisji Boffo stali watykański sekretarz stanu Tarcisio Bertone i redaktor naczelny "L'Osservatore Romano" Gianmaria Vian.

Rzekomo chodziło o napięcia w stosunkach między kurią a episkopatem. Watykan uważał, jak napisała "La Repubblica", że episkopat włoski jest "zbyt niezależny".

Cztery dni po tej publikacji, "La Repubblica" powróciła w sobotę do tematu. Napisała, iż pakt miałby zapewnić, że "Włochy zachowają milczenie na temat rzekomych intryg (w sprawie redaktora Boffo) w zamian za położenie kresu moralnemu osądzaniu (premiera), a Kościół zaniecha zabierania głosu w sprawie jego życia prywatnego i rzekomych skandali obyczajowych z jego udziałem".

Pałac Chigi (siedziba premiera) ogłosił po ukazaniu się sobotniego artykułu dziennika "La Repubblica" następujące dementi: "Ani wczoraj, ani przed paru dniami, wbrew temu co pisze "La Repubblica, nie było żadnej rozmowy telefonicznej między sekretarzem stanu, kardynałem Tarcisio Bertone i prezesem Rady Ministrów, Silvio Berlusconim. Mówienie o jakimś "pakcie nieagresji" wydaje nam się groteskowe".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »