- Jabłko trzymane na obrazie przez Chrystusa nawiązuje do symbolu władzy królewskiej, bardziej jednak jest podobne do jabłek, które stanowią główne źródło waszego utrzymania. Jakże to wymowne - podkreślił bp Nitkiewicz.
Kilka lat temu, podczas prowadzonych prac renowacyjnych, w XVII-wiecznej świątyni odnaleziono obraz znajdujący się na zasuwie ołtarza poświęconego Matce Bożej Pocieszenia. Na czas robót został umieszczony w zakrystii, a z czasem oddany do renowacji. – Obraz pochodzi najprawdopodobniej z XVIII w. i – jak określili konserwatorzy – wykonany był w jednej ze szkół włoskich. Niestety, nie znamy jego autora. Do naszej świątyni trafił najprawdopodobniej dzięki staraniom ks. Józefa Olechowskiego, fundatora obecnej murowanej świątyni i jej wyposażenia – poinformował ks. Ryszard Nowakowski, proboszcz parafii w Obrazowie.
Po gruntownej renowacji obraz powrócił do świątyni podczas Mszy św., którą sprawował bp Nitkiewicz wraz z duszpasterzami z parafii, gdzie wierni zajmują się sadownictwem. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, poczty sztandarowe, liczni sadownicy oraz wierni.
Nawiązując do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, bp Nitkiewicz zauważył, że Najświętsza Maryja Panna czuła się na nim przede wszystkim matką: Chrystusa i apostołów, nowożeńców, ich rodziny oraz wszystkich zaproszonych gości. – Maryja myślała i postępowała jak kochająca matka, troskliwa i czujna, bezinteresowna w swoim działaniu. Złożyła wszystko w ręce Chrystusa, a On przemienił wodę w wino i uratował młodych już na samym początku ich wspólnej drogi. Wasza parafia liczy sobie prawie siedem wieków, na przestrzeni których musiała stawić czoła wielu trudnym wyzwaniom. Niezależnie od epoki, była i pozostaje ona miejscem, gdzie Chrystus daje ratunek i zbawienie, wszystkim uznającym Go za swojego Pan i Boga. Tym, którzy jak w Kanie Galilejskiej czynią to, co On poleca. Maryja zaś nie przestaje orędować za nami u Pana Jezusa. Tutaj, we wspólnocie parafialnej, nie sięga władza władców tego świata. Nie może sięgać, gdyż tylko Chrystus jest Królem. Tylko w Nim możemy znaleźć zbawienie. Niech przypomina o tym poświęcony dzisiaj obraz. Jabłko trzymane na nim przez Chrystusa nawiązuje do symbolu władzy królewskiej, bardziej jednak jest podobne do jabłek, które stanowią główne źródło waszego utrzymania. Jakże to wymowne. – mówił biskup.
Ordynariusz sandomierski wezwał jednocześnie do uszanowania niedzieli i do świętowania jej po chrześcijańsku. – Jeden z moich gości zażartował kiedyś, że grzech pierworodny musiał wydarzyć się koło Obrazowa, bo nigdzie nie ma tylu sadów jabłoniowych, co w waszej parafii. Uważajcie w każdym razie na pokusę owocu zakazanego. A może być nią troska o zbiory jabłek kosztem świętowania dnia Pańskiego i innych uroczystości – powiedział bp Nitkiewicz.
Po Mszy św. biskup poświęcił odnowiony obraz oraz kosze jabłek, które następnie zostały rozdane przybyłym na wspólną modlitwę. Biskup podkreślił, że jabłko symbolizuje władzę, którą każdy z nas posiada, jest jednocześnie symbolem jedności. Ordynariusz zachęcił do podzielenia się jabłkiem z domownikami i najbliższymi.
Odnowiony obraz przedstawia Świętą Rodzinę: Maryję, św. Józefa i Dziecię Jezus. Mały Jezus trzyma w lewej dłoni jabłko podane przez św. Józefa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.