"Daily Telegraph": Dumas - cudze pomysły

Alexander Dumas ojciec ma specjalne miejsce w światowej literaturze jako autor książek z gatunku "płaszcza i szpady", ale czołowy francuski historyk literatury wątpi, by na pomysł napisania "Trzech muszkieterów" wpadł sam autor - pisze środowy "Daily Telegraph".

Clade Schopp, znany we Francji ekspert od twórczości Dumasa, w przygotowanym do druku "Słowniku Alexandra Dumasa" twierdzi, iż pomysł spisania przygód Porthosa, Athosa, Aramisa i d'Artagnana podsunął pisarzowi Auguste Jules Maquet - powieściopisarz i dramaturg, który nie miał tyle szczęścia, by przebić się na czytelniczy rynek.

Według "Słownika", który ma się ukazać we Francji w druku w najbliższym miesiącu, w latach 30. XIX w. wydawcy powiedzieli Maquetowi, że owszem ma zadatki na geniusza, ale nie ma nazwiska, dlatego nie opublikują jego prac. Znajomy pisarz skontaktował go wówczas z Alexandrem Dumasem, który już wówczas był znany.

Ten miał go wówczas zapytać, czy zgodzi się na to, by przerobił jedną z jego sztuk teatralnych, która następnie w nowej wersji ukazała się w druku pod nazwiskiem Maqueta.

Dumas zwrócił się następnie do Maqueta o zgodę na przeróbkę i opublikowanie jednej z jego powieści, która była publikowana w odcinkach w 1841 r. z nowym tytułem "Le Chevalier d'Harmental" z nazwiskiem Dumasa jako jedynego autora. W pełnym wydaniu książka ukazała się dopiero w 2005 r. z dwoma ostatnimi rozdziałami napisanymi przez Schoppa naśladującego styl Dumasa.

Jak pisze "Daily Telegraph" Maquet przychodził do Dumasa z gotowym pomysłem literackiej intrygi. Dumas brał ją na warsztat, rozbudowywał i publikował. Współpraca urwała się w 1858 r. na tle sporu o pieniądze. Maquet ciągał Dumasa po sądach, wytaczając mu trzy sprawy, domagając się pieniędzy i uznania jego praw autorskich. Ale w sądach nie miał szczęścia, podobnie jak u wydawców.

Pochowane na cmentarzu w Villers-Cotterts doczesne szczątki autora "Trzech muszkieterów" i "Hrabiego Monte Cristo" zostały ekshumowane w 2002 r. i z polecenia ówczesnego prezydenta Jacques'a Chiraka wśród wielkiej pompy przeniesione do Panteonu.

Oprócz powieści i dramatów, Dumas pisywał artykuły publicystyczne i książki podróżnicze. Jest też autorem encyklopedii kucharskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »