Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku obchodzi w czwartek święto. To jedyna w kraju taka placówka akademicka. Powstała w 1999 roku, zajmuje się głównie działalnością naukową i wydawniczą.
Święto katedry przypada rokrocznie 12 lutego, w dzień poświęcony w Cerkwi trzem wielkim hierarchom: Bazylemu Wielkiemu, Janowi Złotoustemu, zwanemu też Chryzostomem, i Grzegorzowi Teologowi. Są oni patronami katedry. W tym roku okolicznościowe nabożeństwo zostało odprawione dzień wcześniej, bo w tym roku w piątek przypada w Cerkwi dzień bez sprawowania liturgii.
Czwartkowemu nabożeństwu w prawosławnej katedrze Św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył kierownik katedry, zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście arcybiskupa białostocko-gdańskiego Jakuba i biskupa supraskiego Grzegorza.
"Wszystko w życiu chrześcijańskim powinno mieć swego patrona" - mówił metropolita Sawa na zakończenie uroczystości, wspominając trzech wielkich hierarchów. Nazwał ich "filarami, na których po dzień dzisiejszy budujemy to, co jest najwartościowsze w życiu ludzkim".
"Dzisiejsze społeczeństwo wymaga wielu zabiegów pośród duchowej pustki. (...) Wartości chrześcijańskie często są albo niechciane, albo zapominane, albo niecenione" - mówił hierarcha. Dodał, że obowiązkiem duchownych i teologów jest "głosić prawdę Chrystusa w czasie i nie w czasie, czy się podoba czy się nie podoba".
Międzywydziałowa Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie rozpoczęła działalność w marcu 1999 roku. Współpracuje z placówkami naukowymi za granicą, m.in. w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych.
Organizuje coroczne konferencje naukowe, kursy doskonalące dla nauczycieli religii prawosławnej, podyplomowe studium teologii prawosławnej oraz otwarte wykłady z cyklu "Wszechnica Kultury Prawosławnej".
Katedra wydaje też własne czasopismo naukowe - "Elpis", które jest kontynuacją czasopisma Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego, wydawanego przed wojną. Takie studium istniało przez 14 lat, do wybuchu II wojny światowej.
Uniwersytet w Białymstoku planuje powołanie w przyszłości wydziału teologicznego, z połączenia dwóch katedr: katolickiej, którą kieruje metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, i prawosławnej, kierowanej przez metropolitę Sawę.
Jak przypomniał w rozmowie z PAP rektor uczelni prof. Jerzy Nikitorowicz, konieczne jest jednak spełnienie wymogu formalnego, dotyczącego odpowiedniej liczby samodzielnych pracowników naukowych, czego obie katedry na razie nie spełniają. Wielu pracowników katedr równocześnie wykłada też m.in. w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie lub stołecznym Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.