Biskupi Irlandii o spotkaniu z Benedyktem XVI

Biskupi Irlandii, którzy spotkali się z Benedyktem XVI 15 i 16 lutego, wskazują, że głównym tematem rozmów była troska o ofiary nadużyć seksualnych duchowieństwa. Podkreślili znaczenie spotkania i wyrazili nadzieję, że jego owocem będzie uleczenie ran irlandzkiego Kościoła

Spotykając się z dziennikarzami prymas całej Irlandii, kard. Seán Brady podkreślił, iż centralnym zagadnieniem obrad w Watykanie była kwestia ofiar nadużyć seksualnych duchowieństwa. Celem rozmów była m. in. pomoc Ojcu Świętemu w ostatecznej redakcji listu pasterskiego do irlandzkiego Kościoła i odpowiedniego zwrócenia się do tych, którzy ucierpieli najbardziej. Kardynał zaznaczył, iż dyskusja z papieżem była bardzo szczera. Wskazano na istniejące trudności, ale w centrum refleksji była troska o dopomożenie ofiarom. „Ojciec Święty przekaże nam orędzie zachęty, by uczciwie i odważnie traktować tę sprawę, ale to od nas będzie zależała kontynuacja tego dzieła, które prowadzimy od wielu lat” - stwierdził prymas Irlandii. Zaznaczył, że Benedykt XVI bardzo troszczy się o uczciwe rozwiązanie kwestii związanych z nadużyciami seksualnymi duchowieństwa.

Również czterech innych biskupów, którzy spotkali się z dziennikarzami wskazało na pozytywny i bardzo pomocny charakter rozmów z papieżem. Podkreślili, że Benedykt XVI przez cały czas brał udział w tym spotkaniu, był w nie w pełni zaangażowany, wyrażając wdzięczność za szczere wypowiedzi.

Kard. Brady odrzucił sugestie prasy, jakoby w obrębie irlandzkiego episkopatu istniały podziały w sposobie podejścia do kwestii nadużyć seksualnych. Przyznał, że istnieją napięcia, ale nie oznacza to braku jedności w odniesieniu do znaczenia jakie ma zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, powierzonym trosce duchownych.

Kardynał prymas przyznał, że teraz wszyscy biskupi muszą dokonać aktu pokuty, gdyż kierownictwo irlandzkiego Kościoła popełniło błędy. Dodał, że konieczna jest pokora. Zaprzeczył, jakoby biskupi irlandzcy czuli się jak "kozły ofiarne", pozostawione sobie przez Watykan, na które zrzuca się odpowiedzialność za popełnione przestępstwa.

Wyraził wdzięczność za pomoc, jaką gotowi są udzielić irlandzkiemu Kościołowi prefekci dykasterii watykańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
wiecej »