Prezydent Gwatemali Jimmy Morales poinformował w na swym oficjalnym koncie w mediach społecznościach, iż ambasada Gwatemali w Izraelu zostanie przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy - podał w niedzielę Reuters.
Morales podjął tę decyzję po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
"Rozmawialiśmy (z Netanjahu) o doskonałych stosunkach, jakie mieliśmy jako narody od czasu, gdy Gwatemala poparła utworzenie państwa Izrael" - wyjaśnił Morales.
21 grudnia Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych potępiło decyzję Trumpa ws. Jerozolimy i przeważającą większością głosów przyjęło uchwałę domagającą się anulowania niedawnej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o oficjalnym uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.
Stało się tak mimo wcześniejszej zapowiedzi Trumpa, że państwa, które poprą uchwałę, narażą się na utratę pomocy finansowej udzielanej im przez USA.
Stany Zjednoczone są ważnym źródłem pomocy finansowej dla Gwatemali.
Spośród 193 państw członkowskich ONZ za rezolucją głosowało 128, w tym Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Rosja i Chiny, a przeciw dziewięć - USA, Izrael, Gwatemala, Honduras, Togo i cztery wyspiarskie państwa strefy Pacyfiku.
35 państw wstrzymało się od głosu, w tym Australia, Kanada oraz Polska i pięć innych krajów Unii Europejskiej - Chorwacja, Czechy, Łotwa, Rumunia i Węgry.
Wśród 21 państw, które nie wzięły udziału w głosowaniu, były Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego NZ zapadają większością głosów i nie mają wiążącej mocy prawnej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.