Zimna wojna między USA i Chinami?

Takie pytanie zadał sobie w dzisiejszym wydaniu „L'Osservatore Romano” Ettore Gotti Tedeschi w komentarzu zatytułowanym „Kryzys gospodarczy i wydatki wojskowe. Jak zmienia się świat”.

Prezes Instytutu Dziel Religijnych IOR analizując związki pomiędzy budżetem wojskowym, rozwojem a kryzysem gospodarczym zastanawia się, czy wydatki na obronę przyczyniają się do obecnej koniunktury.

Autor przypomina, że przez trzydzieści lat, do końca lat 80., trwała zimna wojna pomiędzy USA a ZSRR, do której zakończenia – na korzyść Ameryki – przyczyniły się „gwiezdne wojny”, ale także „proces globalizacji”, czyli przenoszenie produkcji z Zachodu do Azji. Tak zaczął się wzrost ekonomiczny tego kontynentu i jego roli geopolitycznej. „Wraz z globalizacją przyspieszeniu uległ proces pokojowy, który doprowadził do zakończenia zimnej wojny i upadku muru berlińskiego. Koniec międzynarodowego napięcia pozwolił na zwycięstwo strategii gospodarczej nad strategią wojenną. W praktyce pociski rakietowe zastąpił rynek, prowadząc do drastycznej redukcji budżetów wojskowych”.

Trwało to do 11 września 2001 roku; od tego momentu do dziś „amerykański wysiłek gospodarczy w celach militarnych wzrósł blisko dwukrotnie”. „To samo nastąpiło w Azji, przyczyniając się do powstania nowego ładu geopolitycznego”, zauważa Ettore Gotti Tedeschi.

Innymi słowy, konstatuje, „terroryzm pośrednio spowodował zapaść ekonomiczą i w konsekwencji osłabienie rodzin, przedsiębiorstw i państw”. Stad groźba „nowych zimnych wojen”. Tylko, że – według prezesa watykańskiego banku - „dzisiejszych Chin nie da się porównać do Związku Radzieckiego z lat siedemdziesiątych, Stany Zjednoczone zaś nie są takie same, jak w latach osiemdziesiątych, kiedy posiadały monopol w dziedzinie technologii, produkcji i finansów”.

„Potęga ekonomiczna, a prawdopodobnie również wojenna, nie jest wyłączną domena Zachodu”. Gotti Tedeschi kończy swe uwagi stwierdzeniem, że w sytuacji, gdy „coraz bardziej dwubiegunowy świat ukazuje trudności w dialogu odległych od siebie kultur... coraz cenniejszy jest wkład tych, którzy – Jak Benedykt XVI – wołają o pokój, apelując do rozumu kobiet i mężczyzn dnia dzisiejszego”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »