Jak poinformowali izraelscy archeolodzy, podczas renowacji domu na Starym Mieście w Jerozolimie odkryta została płytka pamiątkowa z początku X wieku z unikalną arabską inskrypcją - donosi agencja Associated Press.
Znalezisko pochodzi z czasów, gdy Jerozolima znajdowała się pod panowaniem Abbasydów (750-1258 r. n.e.) - dynastii imperium muzułmańskiego, rządzącej Kalifatem Bagdadu.
Odnaleziony fragment pamiątkowej płyty, pokryty arabskimi inskrypcjami, został wykonany z białego marmuru, ma wymiary 10 centymetrów na 10 centymetrów.
Inskrypcja została odczytana przez prof. Mosze Sharona z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, który określił jej pochodzenie na 910 r., w początkowym okresie panowania kalifa Al-Muktadira, który sprawował władzę przez 24 lata.
Płytka z inskrypcją została wykonana prawdopodobnie przez weterana armii kalifa i zawiera wyrazy wdzięczności za nadanie ziemi przez kalifa Al-Muktadira, panującego w latach 908-932.
Jak poinformowała Annette Nagar, kierująca pracami wykopaliskowymi na stanowisku, kalifowie - jak wielu władców w różnych okresach historycznych - prawdopodobnie nadawali weteranom swoich armii ziemię na terenach pozostających pod ich kontrolą jako nagrodę za wierną służbę.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.