Łaciński patriarchat Jerozolimy opublikował dane statystyczne dotyczące obecności chrześcijan na terenie Jordanii, Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Cypru, czyli terytoriów objętych duszpasterską posługą diecezji.
Według sondażu w niedzielnej Eucharystii uczestniczy regularnie 20 proc. wiernych; 60 proc. przychodzi do kościoła z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a wszyscy biorą udział w rodzinnych uroczystościach z okazji przyjmowania sakramentów.
Najliczniejsza wspólnota chrześcijańska znajduje się w Jordanii, gdzie mieszka 200 tys. chrześcijan, wśród których 50 tys. wiernych należy do Kościoła katolickiego. W Palestynie jest 54 tys. chrześcijan, z czego 18 tys. to katolicy.
Izrael ma około 120 tys. wyznawców Chrystusa, wśród których 27 tys. to katolicy palestyńscy. Te dane nie obejmują ponad 50 tys. grupy imigrantów z Filipin, Rumunii, Sri Lanki i innych krajów oraz 40 tys. Izraelczyków pochodzenia rosyjskiego, uważających się za chrześcijan prawosławnych.
Na Cyprze mieszka 770 tys. chrześcijan Kościoła prawosławnego, 200 tys. muzułmanów osiadłych w północnej części wyspy. Pozostałe 60 tys. to maronici, ormianie, łacinnicy i żydzi.
W Izraelu, Palestynie i Jordanii liczbę mieszkańców szacuje się na około 16 milionów: 10 milionów to muzułmanie, 5,5 miliona jest żydów i prawie 400 tys. chrześcijan. W łacińskim patriarchacie działa 85 księży diecezjalnych, których w pracy duszpasterskiej wspomaga blisko 30 kapłanów zakonnych (franciszkanów, karmelitów, ojców Najświętszego Serca z Bétharram).
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.