Nie będzie nowych wojskowych baz rosyjskich na Białorusi

Nie ma planów umieszczenia na Białorusi nowych zagranicznych obiektów wojskowych - zapewnił minister obrony Andrej Raukou na spotkania z przedstawicielami opozycji. Publikacje w mediach o ewentualnych nowych bazach rosyjskich uznał za "insynuacje i fałszywki".

Minister uczestniczył on w środę w spotkaniu z obywatelami w Nowogródku, na które przybyli lider Ruchu O Wolność Juraś Hubarewicz i przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

"Obecnie na Białorusi funkcjonują dwa rosyjskie obiekty wojskowe: w Hancewiczach i Wilejce, nie ma planów, by pojawiły się inne" - powiedział Raukou przedstawicielom białoruskiej opozycji demokratycznej.

W Hancewiczach w obwodzie brzeskim znajduje się stacja radiolokacyjna, a w Wilejce w obwodzie mińskim - punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi. Raukou mówił, że zostaną one utrzymane, bo przynoszą Mińskowi określone korzyści.

Ekspert wojskowy Alaksandr Alesin spekulował w niedawnym artykule, że Moskwa - "w odpowiedzi na zwiększanie aktywności wojskowej przez Polskę" - chciałaby umieścić na Białorusi bazę wojskową z systemami rakietowymi Iskander.

Opozycjoniści pytali ministra m.in. o "falę" w wojsku i o to, jakie kroki zamierza podjąć, by walczyć z tym problemem. Apelowali także o większą otwartość ministerstwa obrony na dialog z obywatelami. Zasugerowali, że istnieje potrzeba "wzmocnienia wychowania ideologicznego" w wojsku, a młodym wojskowym powinno się stawiać za wzór białoruskich bohaterów.

Relację ze spotkania z ministrem zamieścił na swojej stronie internetowej Ruch O Wolność.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  18.01.2018 09:41
  >>Moskwa -... - chciałaby umieścić na Białorusi bazę wojskową z systemami rakietowymi Iskander.<<
  A co z kilkudziesięciu tysiącami żołnierzy rosyjskich pozostających po manewrach w Białorusi we wrześniu 2017 roku?
 • co mnie obchodzi B
  18.01.2018 11:23
  A co z kilkudziesięcioma tysiącami żołnierzy amerykańskich pozostających w Polsce po manewrach w Białorusi we wrześniu 2017 roku?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »