W poniedziałek rano przywrócone zostało przejście Wierchnij Łars-Kazbegi na granicy rosyjsko-gruzińskiej, zamknięte przez Moskwę ponad trzy lata temu - podała agencja AFP.
To jedyne przejście graniczne między tymi krajami, które nie znajduje się na terenie wspieranych przez Rosję separatystycznych republik na terenie Gruzji: Osetii Południowej i Abchazji.
Porozumienie w sprawie przywrócenia przejścia wypracowano pod koniec 2009 r. dzięki mediacji Szwajcarii i sąsiadującej z Gruzją Armenii, która wykorzystywała tę trasę do przewozu towarów do Rosji, swojego głównego partnera handlowego.
Władze rosyjskie zamknęły Wierchnij Łars w lipcu 2006 r. tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia prac modernizacyjnych. Tbilisi twierdzi, że była to decyzja polityczna, stanowiąca odwet za próby zacieśnienia przez Gruzję stosunków z Zachodem.
Przywrócenie przejścia granicznego uważa się za oznakę odwilży w stosunkach rosyjsko-gruzińskich po wojnie, jaką w sierpniu 2008 r. państwa te stoczyły o kontrolę nad Osetią Południową.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.