Czy Warszawski Uniwersytet Medyczny dyskryminuje przeciwników aborcji?

Duże zamieszanie wywołała informacja o zleceniu dr. Terlikowskiemu zajęć z etyki na wydziale lekarskim. Przedstawiamy komentarze Terlikowskiego i rzecznika WUM.

W minionym tygodniu w sieci pojawiły się informacje, że znany z jednoznacznego sprzeciwu wobec aborcji dr Tomasz Terlikowski ma prowadzić zajęcia z etyki na wydziale lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Terlikowski posiada odpowiednie kwalifikacje - jest doktorem filozofii.

W piątek na portalu malydziennik.pl Terlikowski opublikował tekst, z którego wynika, że rzeczywiście otrzymał propozycje pisania rozprawy habilitacyjnej i prowadzenia zajęć z etyki lekarskiej na jednym z wydziałów. Po rozmowie z kierownikiem katedry etyki miały zapaść ustalenia, zgodnie z którymi pracę wykładowcy etyki dla studentów stomatologii i medycyny Terlikowski miał rozpocząć od lutego. Ustalenia nie były upublicznione, jednak do przestrzeni medialnej, za pośrednictwem Twittera, wyciągnęła je Wanda Nowicka - znana działaczka proaborcyjna, która informacje musiała uzyskać od jednego z pracowników WUM. Sprawa nabrała charakteru informacji medialnej, do Terlikowskiego dzwonił m.in. dziennikarz portalu onet.pl. Ten jednak odmówił komentarza. Z relacji Terlikowskiego wynika jednak, że po interwencji Nowickiej kierownik katedry został wezwany przez rektora WUM i otrzymał polecenie zatrudnienia jakiegoś etyka na etat, zamiast zlecać prowadzenie wykładów Terlikowskiemu. Tego samego dnia przekazano mu informację, że wszystkie dotychczasowe ustalenia są nieaktualne.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie rzecznika WUM - panią Martę Wojtach. Jej zdaniem do władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zarówno rektorskich jak i dziekańskich, nie wpłynął żaden wniosek o zatrudnienie p. Tomasza Terlikowskiego, a kwestie światopoglądowe i polityczne nie są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o zatrudnienie.

Terlikowski tak komentuje dla nas słowa rzecznik WUM: "Trudno, aby wpłynął wniosek o zatrudnienie, bo nie miałem być zatrudniony na etat, ale prowadzić zajęcia zlecone. A dowodem na to, że miało do tego dojść są maile ze szczegółowym planem zajęć, które miałem prowadzić, a które otrzymałem z WUM".

 

 

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  22.01.2018 16:23
  Uczelnia zatrudni lepszego pracownika od Terlikowskiego, takie ma prawo.
 • Godzilla
  22.01.2018 17:17
  To tak nie działa, przypuszczam, że Nowicka dostała cynk, że "coś się święci" i zrobiła trochę dymu na wyrost, a Terlikowski w kontrze zrobił trochę dymu na wyrost, "że go biją". Wykładowca z zewnątrz na godziny zlecone jest zatrudniany na umowę o dzieło. Wniosek o jego zatrudnienie składa dyrektor instytutu ( nie kierownik katedry). Zwyczajowo przed złożeniem takiego wniosku przeprowadza się wewnętrzne rozmowy, ile godzin / grup, jakie przedmioty i kiedy miałby prowadzić ów wykładowca, również samo otrzymanie planu od planisty absolutnie o niczym nie przesądzą, dopiero oficjalna informacja od dziekana o przydziale godzin zleconych jest podstawa do zawarcia wspomnianej umowy o dzieło. Po drugie, żaden, absolutnie żaden dyrektor instytutu nie weźmie wykładowcy z zewnątrz na zlecone, jeśli ma możliwość zatrudnienia na etat (a tu zwyczajowo już czekają w kolejce świeżo upieczeni doktorzy z danego instytutu). Tak wiec jeśli nawet rektor uciął sprawę ze względów - powiedzmy - pozamerytorycznych - to jest kryty na całej linii z w/w powodów.
 • Uzdrowiony przez Jezusa
  23.01.2018 08:11
  Tak, odpowiadam na pytanie zawarte w tytule: doszło do dyskryminacji, pan Terlikowski może udowodnić, że propozycja pracy była, a rada wydziału, która decyduje o zatrudnieniu nie zdążyła się wypowiedzieć, bo rektor ręcznie pokierował sprawą ze strachu przed jakąś działaczką, której umoczenie w biznes aborcyjny wykazano przed sądem. I to ona "narobiła szumu", trzymajcie się faktów.
 • Jan
  23.01.2018 19:03
  Trzeba się za tą panią modlić. Dużo istnień ludzkich od tego zależy. A i dla niej Łaska Pana.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »