Ponad 100 tys. zł dla Syrii

Ponad 100 tys. zł na pomoc poszkodowanym w wojnie Syryjczykom zebrała Caritas Polska dzięki Polskim Pieśniom Pasyjnym, które wykonano w Wielki Piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie - poinformowała w środę Caritas Polska na swojej stronie internetowej.

Podczas wielkopiątkowego koncertu Polskiej Opery Królewskiej w łazienkach Królewskich pod hasłem "Rodzina Rodzinie - Pomoc dla Aleppo" trwała SMS-owa i tradycyjna zbiórka na rzecz potrzebujących rodzin z ogarniętej walkami Syrii. W SMS-owej zbiórce charytatywnej zebrano ponad 100 tys. złotych.

Jak poinformowała Caritas, w programie występu znalazły się arabski hymn wielkopiątkowy "Wa Habibi" i staropolskie pieśni pasyjne - m.in. "Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne", "Krzyżu święty nade wszystko" i "Posłuchajcie bracia miła". Występowi solistów Polskiej Opery Królewskiej towarzyszyły materiały filmowe pokazujące zrujnowane wojną Aleppo. Część nagrań pochodziła bezpośrednio od współpracowników Caritas Polska w Syrii. Recytowane też były wiersze Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana czy Juliana Tuwima. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jego zastępca Jarosław Sellin i wicedyrektor Caritas Polska Jarosław Bittel. Widzowie Telewizji Polskiej mogli oglądać koncert dzięki transmisji na żywo w Programie Pierwszym.

Caritas Polska przypomniała, że było to kolejne, po styczniowym koncercie w Łazienkach Królewskich, tego typu wydarzenie współorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Caritas Polska, Polską Operę Królewską, Muzeum Łazienki Królewskie i TVP1. Na początku stycznia 2018 r. w Łazienkach Królewskich można było wysłuchać najpiękniejszych polskich i syryjskich kolęd, również w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej.

Caritas przypomniała też, że na pomoc we wciąż ogarniętej wojną Syrii czeka 13 mln ludzi, w tym 6 milionów dzieci. Pomocy potrzebują dziesiątki tysięcy rodzin próbujących sobie ułożyć życie na uwolnionych już terenach. W gruzach mają utrudniony dostęp do wody, pożywienia i prądu.

Program Caritas "Rodzina Rodzinie" działa już dwa lata. Polega na stałej pomocy finansowej ze strony polskich rodzin, firm i instytucji udzielanej syryjskim rodzinom.

Do akcji można się włączyć, wybierając konkretną rodzinę z Syrii, a następnie deklarację kwoty i okresu pomocy na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Dotychczas w programie wzięło udział prawie 20 tys. darczyńców, dzięki którym Caritas Polska przekazała syryjskim rodzinom ponad 30 mln zł. Program można tez wesprzeć, wysyłając SMS o treści "SYRIA" pod nr 72052 (koszt 2,46 z VAT).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Wtorek
  dzień
  13°C Wtorek
  wieczór
  9°C Środa
  noc
  8°C Środa
  rano
  wiecej »