ONZ ma nadzieję na pomoc dla co najmniej 100 tys. osób w Syrii

ONZ ma nadzieję, że co najmniej 100 tys. Syryjczyków otrzyma pomoc humanitarną po miesiącach intensywnych walk, które zakończyły pięcioletnie oblężenie Wschodniej Guty - poinformował w czwartek szef grupy roboczej ONZ ds. pomocy humanitarnej Jan Egeland.

"Mam nadzieję, że walka o Wschodnią Gutę (...) dobiegła końca, ponieważ wydaje się, że zostało osiągnięte porozumienie dotyczące Dumy, które może przyczynić się do uzyskania przez nas po raz pierwszy od długiego czasu dostępu (humanitarnego - PAP), aby pomóc ludziom w mieście Duma" - powiedział Egeland.

Według Egelanda ONZ od dawna nie pozwalano na wysyłanie pomocy humanitarnej. Dodał, że ma nadzieję, iż ci, którzy będą chcieli odejść, zostaną ewakuowani, a ci, którzy będą chcieli zostać - pozostaną.

W czwartek rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na jednego z dowódców rosyjskiej armii, przekazały, że syryjskie siły rządowe przejęły pełną kontrolę nad miastem Duma, ostatnim bastionem rebeliantów we Wschodniej Gucie koło Damaszku.

"Dzisiaj (w czwartek) miało miejsce ważne wydarzenie dla historii Syryjskiej Republiki Arabskiej: podniesiono flagę państwową na budynku w mieście Duma, co oznacza przejęcie kontroli nad tym miejscem, a tym samym nad całą Wschodnią Gutą" - oświadczył szef rosyjskiego centrum pokoju i pojednania w Syrii, generał Jurij Jewtuszenko.

Wschodnia Guta była oblężona przez syryjskie siły rządowe od kwietnia 2013 roku. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, co jednak nie zapewniło bezpieczeństwa cywilom.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  21°C Niedziela
  wieczór
  18°C Poniedziałek
  noc
  15°C Poniedziałek
  rano
  17°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »