Hierarcha udzielił sakramentu bierzmowania w kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Lublinie.
Kolejnym, a jednocześnie centralnym punktem wizyty w Lublinie kard. Dziwisza była Eucharystia w kościele św. Jana Pawła II w Lublinie. Modlił się również abp Budzik, metropolita lubelski, bp Cisło, oraz liczni księża, w tym ks. inf. G. Pawłowski. W modlitwie uczestniczył również prezydent Żuk.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Kard. Dziwisz udzielił kolejnego z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej młodzieży. Zanim jednak to uczynił powitali go rodzice kandydatów do bierzmowania. Podkreślili, że ich dzieci były pierwszymi, które w tym kościele osiem lat temu przyjęły I Komunię św. A teraz proszą o umocnienie wiary.
Z kolei ks. Grzegorz Trąbka, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Lublinie prosił kardynała o modlitwę za całą wspólnotę parafialną, a przede wszystkim o słowo umocnienia dla młodzieży. Podkreślił również, że w modlitwie uczestniczą liczni rodzice z małymi dziećmi, którzy latami starali się bezskutecznie o potomstwo, a dopiero wytrwała modlitwa do św. patrona parafii sprawiła, że są szczęśliwymi rodzicami. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość
W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że Duch Święty czyni zdolnymi do odwagi w głoszeniu Chrystusa. – Jesteście jak apostołowie. Oni byli zatrwożeni, siedzieli za zamkniętymi drzwiami. A potem, dzięki Duchowi Pocieszycielowi Piotr i pozostali uczniowie wyszli odważnie głosić Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Kard. Stanisław Dziwisz - Wam też potrzebne jest umocnienie wiary. Przyszliście tutaj nie jako niewierzący, ale wierzący, lecz wiarę trzeba umacniać. Trzeba spełnić to dzisiejsze pragnienie – gdy prosicie by Duch Święty umocnił was do mężnego wyznawania wiary i życia według jej zasad - mówił. Zaznaczył przy tym, że aby wyznawać wiarę – trzeba ją znać. A tym, co pomaga poznać Chrystusa jest Pismo Święte. Przywołując słowa Benedykta XVI powiedział, że ludzie nie znają Chrystusa bo nie czytają. A katolicy tym bardziej powinni świecić przykładem życia pośród innych.
Zaakcentował zwracając się do młodych, że dziś nie jest łatwo być wyznawcą Chrystusa, ale warto na nim oprzeć swoje życie. Warto trzymać się niedzielnej Eucharystii i modlitwy. – To źródło umocnienia – podkreślał.
Mówił, że wchodząc w okres ważnych wyborów: szkoły, studiów, pracy, powołania życiowego – warto oprzeć się na Chrystusie. – Potrzeba też modlitwy. Wzorem człowieka modlitwy jest wasz patron. On już jako młody chłopak, Karol Wojtyła, jeszcze w Wadowicach zrozumiał siłę i moc modlitwy. Także modlitwy do Ducha Świętego, którą sam ułożył i odmawiał codziennie – podkreślał kardynał. Podsumował zapewnieniem, że Duch Święty raz przyjęty będzie z młodymi na całe życie.
Oto modlitwa do Ducha Świętego ułożona przez Karola Wojtyłę:
Duchu Święty, proszę Cię o dar Mądrości do lepszego poznania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych. Proszę Cię o dar Rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej. O dar Umiejętności, bym umiał w życiu kierować się zasadami tejże wiary. Dar Rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował. Dar Męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać. Dar Pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością. O dar Bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu, który Ciebie, o Boże, obraża.
Liturgia odbywała się w atmosferze radosnego święta z udziałem bliskich osób, które przyjęły sakrament bierzmowania. Dzięki zaangażowaniu i staraniom liturgicznej służby ołtarza wszystkie części Eucharystii przebiegały w należytym skupieniu i porządku. Młodzież otrzymała także pamiątkowe obrazki od szafarza sakramentu bierzmowania. Kardynał podziękował także abp. Stanisławowi Budzikowi za życzliwość i gościnę, a także zaproszenie do Lublina.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.