Reklama

Po ŚDM trzeba dalej troszczyć się o młodzież

Jak im pokazać piękno Kościoła, piękno Ewangelii, zachwycić? To ogromny wysiłek - uważa kard. Stanisław Dziwisz.

Reklama

Czas po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie musi oznaczać dla polskiego Kościoła etap jeszcze większej troski o młodzież oraz lepszego rozwijania i koordynowania duszpasterstwa młodych – wskazuje na to kard. Stanisław Dziwisz, który wraz z polską delegacją uczestniczył w Rzymie w międzynarodowym forum „Od Krakowa do Panamy”. Jego uczestnicy wzięli udział w watykańskich obchodach Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem Papieża Franciszka.

„Trzeba pogłębić i jakoś przyswoić światu troskę o młodzież, o duszpasterstwo młodzieży. Bo trzeba powiedzieć, że nie wszędzie ci młodzi pozostają blisko Kościoła. Nie są źli, ale w wielu wypadkach oddaleni. Jak im pokazać piękno Kościoła, piękno Ewangelii, zachwycić? To ogromny wysiłek. Ale jeśli się zachwyci człowieka, on pójdzie za owym zachwytem i będzie pragnął pogłębić zarówno znajomość, jak też swoje życie osobiste – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Dziwisz. – Myślę, że chodzi tutaj o duże zaangażowanie nie tylko duchowieństwa, co oczywiście jest potrzebne, ale przede wszystkim świeckich. Musimy jeszcze bardziej rozwinąć wolontariat. Wolontariat w czasie Światowych Dni Młodzieży był znaczący: przecież mowa tu o ok. 40 tys. nie tylko Polaków, ale i ludzi z zagranicy, bardzo zaangażowanych, bardzo pogłębionych intelektualnie i duchowo. Ten potencjał trzeba wykorzystać, aby oni dalej trwali, rozwijali się i przyczyniali do budowy Kościoła w takich warunkach, w jakich żyjemy”.

Przekazanie Panamczykom krzyża i ikony Światowych Dni Młodzieży nie oznacza zakończenia wspólnej drogi z młodymi. Przez rzymskie spotkanie weszliśmy z mocą na drogę ku przyszłorocznemu Synodowi Biskupów poświęconemu właśnie młodym – podkreśla ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

„Wrócimy do Polski bez krzyża i ikony ŚDM, czego nam trochę szkoda. Z drugiej jednak strony zmotywowani do dalszej pracy, do dalszego działania z oczami skierowanymi ku Synodowi i spotkaniu w Panamie – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Parafiniuk. – W czasie rzymskiego spotkania koordynatorów ŚDM jako polska delegacja doświadczyliśmy bardzo wiele dobra, usłyszeliśmy bardzo wiele ciepłych słów. Przekazaną nam wdzięczność chcemy też przekazać naszym młodym z całego kraju. Główny motyw, który wyjątkowo przewija się od momentu rozpoczęcia ŚDM w Krakowie, stanowi wielka gościnność Polaków, za co jesteśmy bardzo mocno chwaleni, wielka serdeczność, wielka otwartość i także dobra organizacja. Przede wszystkim obecne spotkanie miało na celu przyjrzenie się sytuacji, jaka realnie istnieje w naszym duszpasterstwie i wśród naszej młodzieży, ale także postawienie sobie bardzo konkretnych problemów, konkretnych zadań. Takie zadanie stanowi właśnie chociażby Synod, przygotowanie do niego. Czekamy z niecierpliwością na stronę internetową, którą opublikuje sekretariat Synodu, gdzie pojawią się pytania skierowane wprost do młodzieży. W krajowym biurze oczekujemy na ankiety, jakie do końca kwietnia mają wpłynąć z poszczególnych diecezji. I później bardzo ważne będzie, aby wszystko, co zostanie zawarte w tych ankietach, w tych odpowiedziach na pytania, wykorzystać do dalszej refleksji, do dalszej pracy”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama