Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska i Politechnika Śląska w Gliwicach - wypadły najlepiej w drugiej edycji Rankingu Studiów Inżynierskich, przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
Wyniki zestawienia opublikowano we wtorek. Jak napisano w komunikacje fundacji przesłanym PAP, celem Rankingu Studiów Inżynierskich jest promowanie najlepszych wzorców w kształceniu kadr dla przemysłu wysokich technologii, pomoc młodym ludziom w wyborze ścieżki edukacyjnej oraz budowanie więzi pomiędzy światem akademickim a przemysłem i biznesem.
Kapitule rankingu przewodniczył prof. Michał Kleiber. W skład tego gremium weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu.
Jury oceniło 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych. W tegorocznej edycji najwięcej wydziałów w pierwszej trójce każdej z dyscyplin miały: Politechnika Warszawska (21), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (17), Politechnika Wrocławska (10) i Politechnika Śląska (5). Jak podała fundacja, w czołówce rankingu znalazły się też wydziały Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Krakowskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Z rankingu wynika, że najlepsze studia na 10 kierunkach: architekturze, biotechnologii, energetyce, fizyce technicznej, geodezji i kartografii, inżynierii chemicznej i procesowej, inżynierii materiałowej, informatyce, technologii chemicznej i w dziedzinie transportu - prowadzi Politechnika Warszawska.
Z kolei na ośmiu kierunkach najlepsze studia prowadzi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Są to: automatyka i robotyka, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, górnictwo i geologia, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji.
Według organizatorów współzawodnictwa wyniki rankingu adresowane są przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, którzy wkrótce wybierać będą uczelnię i kierunek studiów.
"Chcemy pomóc młodym ludziom w precyzyjnym wyborze kierunku studiów w obszarze dyscyplin technicznych, najbardziej potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków" - deklaruje prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca Rankingu Studiów Inżynierskich Waldemar Siwiński, cytowany w komunikacie.
Do oceny wydziałów jury zastosowało kilkanaście wskaźników. Brano pod uwagę m.in. losy absolwentów, liczbę uzyskanych patentów czy wdrożeń czy dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów.
Pełny ranking znajduje się na stronie: www.engineering.perspektywy.pl
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.