Reklama

Pięć okrętów NATO wpłynie do Gdańska

Pięć okrętów ze Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1) wpłynie w sobotę do gdańskiego portu. Wizyta związana jest z manewrami przeciwminowymi na Bałtyku, które rozpoczną się w poniedziałek.

Reklama

Jak poinformował w piątek rzecznik Marynarki Wojennej Bartosz Zajda, okręty NATO wejdą do Gdańska w sobotę rano. Rzecznik dodał, że będzie to jedna z rzadkich okazji obejrzenia tego typu jednostek w Gdańsku. "Zwykle okręty wchodzą do bazy wojskowej w Gdyni" - powiedział rzecznik.

Jednostki zacumują przy Westerplatte, po czym ich załogi złożą kwiaty pod "Pomnikiem Obrońców Wybrzeża".

Okręty pozostaną w gdańskim porcie do poniedziałku rano. "Czas pobytu w porcie zostanie przeznaczony na omówienie i ostateczne potwierdzenie założeń manewrów obrony przeciwminowej na Bałtyku, które Zespół rozpocznie w poniedziałek" - poinformował Zajda.

W skład Stałego Zespołu, określanego również mianem "Tarczy przeciwminowej", wchodzi pięć niszczycieli min: polski ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki", brytyjski HMS "Blyth", niemiecki FGS "Rottweil", holenderski HNLMS "Middelburg" oraz belgijski BNS "Aster".

W rozpoczynających się w poniedziałek ćwiczeniach, oprócz tych pięciu jednostek, wezmą też udział cztery inne okręty Marynarki Wojennej z 13. Dywizjonu Trałowców: niszczyciel min ORP "Mewa" oraz trałowce ORP "Śniardwy", ORP "Mamry" i ORP "Gopło".

"Ćwiczenie będzie polegać na prowadzeniu międzynarodowej operacji przeciwminowej na morskich szlakach żeglugowych" - powiedział Zajda. Dodał, że manewry potrwają do 18 marca.

Głównym zadaniem Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO jest usuwanie min i innych niebezpiecznych obiektów, zalegających w akwenach morskich (przede wszystkim po II wojnie światowej) oraz neutralizowanie podobnych zagrożeń, które mogą pojawić się obecnie na wodach północnej Europy.

Od stycznia br. dowództwo nad zespołem objęła Polska. Zadanie to polscy marynarze będą wykonywali przez rok. Okrętem dowodzenia w tej misji jest ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Na jego pokładzie zaokrętowany jest międzynarodowy sztab Zespołu składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej.

Jak wyjaśnił Zajda, od momentu objęcia przez polską MW dowodzenia SNMCMG-1, Zespół operował głównie na Morzu Północnym. W lutym okręty NATO przeprowadziły m.in. bojową operację przeciwminową pod kryptonimem "Beneficial Cooperation", w ramach której niszczyciele min zniszczyły 14 podwodnych niewybuchów (11 bomb i 3 miny) zawierających łącznie 4000 kilogramów materiałów wybuchowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
7°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama