Trump podpisał ustawę JUST w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu - podał na swej stronie internetowej Biały Dom.

Ustawa wymaga sprawozdania z działań niektórych krajów w odniesieniu do rozporządzania majątkiem z czasów Holokaustu - napisano w komunikacie Białego Domu.

W grudniu 2017 roku ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia br. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.

Autorką senackiego projektu ustawy była senator Tammy Baldwin, przedstawicielka lewego skrzydła Partii Demokratycznej, reprezentująca w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu stan Wisconsin.

W marcu Baldwin razem z wpływowym republikańskim senatorem Marco Rubio napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym amerykańscy senatorzy zaapelowali o "przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin". List ten podpisało 59 senatorów, większość stuosobowego amerykańskiego Senatu.

Po podpisaniu ustawy przez Trumpa sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie Departamentu Stanu informacji o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach świata albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie; sprawozdanie o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 roku przez 46 państw świata, na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu. W imieniu Polski deklaracja została przyjęta przez Władysława Bartoszewskiego, ówczesnego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

Na ten symboliczny charakter ustawy, jeszcze przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów, zwrócił uwagę przebywający niedawno w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz w rozmowie z nowojorskim korespondentem PAP. "Nie przywiązywałbym do tej ustawy zbytniej wagi, gdyż Polska nie jest w niej wymieniona ani w nazwie, ani w treści" - podkreślił minister.

Mimo symbolicznego charakteru ustawa budzi zastrzeżenia prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli i grupy działaczy polonijnych, którzy apelowali, aby członkowie Polonii poprzez naciski na reprezentujących ich kongresmenów starali się doprowadzić do odrzucenia ustawy. Akcja ta nie przyniosła spodziewanych rezultatów.

Największe zastrzeżenia organizatorów akcji budzi użycie w ustawie JUST i w Deklaracji Terezińskiej pojęcia własności bezspadkowej (heirlees property). Wskazuje się, że w ten sposób podmioty żydowskie niemające bezpośredniego związku z ofiarami Zagłady będą mogły przypisywać sobie prawo do ich mienia.

Osiem lat temu po podpisaniu Deklaracji Terezińskiej Władysław Bartoszewski oświadczył, że "nie może być mowy" o scedowaniu mienia ofiar Holokaustu na kogoś innego niż prawowici spadkobiercy. W przypadku braku legalnych spadkobierców polskie prawo przewiduje przejęcie mienia spadkowego przez skarb państwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ona
  10.05.2018 10:24
  Bez komentarza!!
 • marek
  10.05.2018 10:25
  ustawa 447 to w końcu obowiązujące prawo światowego mocarstwa i nie nadaremnie przecież uchwalona. Trump i kongres zachowali się jak Stalin w czasie i po wojnie,który na mocy sowieckiego prawa porywał,więził,mordował polskich patriotów oraz rządził Polską.Tak samo zrobią Żydzi:na mocy amerykańskiego prawa ograbią Polskę i inne narody.
 • albert
  10.05.2018 11:01
  Prawdziwy przy... nie poddany żydowski!
 • Tata Muminka
  10.05.2018 14:25
  W całej tej sprawie bawi mnie tylko rozczarowanie dużej części polskich prawicowców, które wskazuje ( niestety, bo sam sie poczuwam do tej strony sceny politycznej ) na ich intelektualny niedowład. Polscy prawicowscy ( z reguły nieufni Żydom ) kibicowali w kampanii wyborczej zawzięcie Trumpowi , który jak wskazywały jego przedwyborcze zapowiedzi oraz otoczenie , jawił się już wówczas jako jeden z najbardziej proizraelskich prezydentów w powojennej historii USA . W tym kontekście żałosny jest entuzjazm większości polskich prawicowców po wizycie Trumpa w Polsce, który przypominał mi tubylczą radość z otrzymanych ... paciorków . Dochodzo jeszcze do tego zupełnie niezrozumiały nad Wisłą fakt , że amerykańska prawica jest w większości bardzo proizraelska i nie wynika to wcale z działań żydowskiego lobby ( które ma większe wpływy wśród Demokratów ), tylko z zapatrzenia fundamentalistów chrześcijańskich z tzw. Pasa Biblijnego , którzy stanowią jądro żelaznego elektoratu Republikanów , w dziejową rolę , jaką państwo Izrael ma do spełnieniia w historii ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem. Na tym odcinku występuje całkowite rozminięcie się polskiej i amerykańskiej prawicy . Czas wreście to zroizumieć. Świat nie nagnie się do naszych oczekiwań, to my musimy go zrozumieć , by sprawnie się w nim poruszać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  -1°C Czwartek
  rano
  1°C Czwartek
  dzień
  1°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  wiecej »