W warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli odbyły się główne obchody ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w tak szczególnym miejscu, jakim jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli, "chodzi o to, by zdemaskować swoją ociężałość ducha, niemoc, a może wręcz bylejakość”.
- Coś trzeba ze sobą zrobić, gdy stoi się nad relikwiami tak wielkiego męczennika - nawoływał.
W Mszy św. uczestniczył prowincjał jezuitów o. Tomasz Ortman SJ, wice burmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski, rektor papieskiego Wydziału Sekcji św. Jana Chrzciciela ks. Krzysztofa Pawlinę, wykładowcy i pracownicy Collegium Bobolanum oraz klerycy warszawskiego seminarium i seminarium misyjnego Redemptoris Mater oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej archidiecezji warszawskiej.
16 maja przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski i metropolii warszawskiej. W tym roku przypada 80. rocznica kanonizacji męczennika i 200. powstania metropolii warszawskiej.
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika.
Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku.
Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość przyniosła mu określenie "łowcy dusz - duszochwata”. Budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.
Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.