We Włoszech rodzi się niezwykła koalicja

Rząd we Włoszech mogą stworzyć wkrótce Liga Północna i Ruch 5 Gwiazd.

Od marcowych wyborów we Włoszech nie stworzono jeszcze rządowej koalicji. Klęska lewicy i brak zdecydowanego zwycięzcy powodują, że trudno jest skonstruować nowy rząd. Wygląda na to, że ostatecznie koalicję rządową stworzą Liga Północna i Ruch 5 Gwiazd. Obie partie są uważane za populistyczne, obie są mocno eurosceptyczne, obie są niechętne nielegalnej imigracji i obie mają pozytywny stosunek do Rosji Putina. Taka ewentualna koalicji budzi duże zaniepokojenie w Brukseli.

Liga Północna to włoska partia polityczna, działająca przede wszystkim w północnych Włoszech. Została ona stworzona pod koniec lat 80-tych, jako siła polityczna skupiająca zwolenników większej niezależności do Rzymu północnych, bogatszych regionów Italii. Grając początkowo na resentymentach regionalnych bogatych mieszkańców północy w stosunku do biednych mieszkańców południa kraju, partia ta szybko poszerzyła agendę polityczną o sprzeciw wobec imigracji i Unii Europejskiej. Liderem Ligi jest obecnie pochodzący z Mediolanu 45-latek, Matteo Salvini. W ostatnich wyborach parlamentarnych partia ta otrzymała ponad 17 proc. głosów, uzyskując drugi w kraju rezultat.

Ruch 5 Gwiazd jest formacją dużo młodszą niż Liga Północna. Została ona założona w 2009 r. przez komika Beppe Grillo. Była ona początkowo ruchem sprzeciwu wobec włoskich elit, które wpędziły swój kraj w kryzys gospodarczy. Ruch nie dał się wdrożyć w tradycyjne podziały polityczne. Partia ta głosi hasła eurosceptyczne i antyimigranckie, pozostając w parlamencie europejskim w sojuszu z Partią Niepodległości Wielkiej Brytanii. Jednocześnie w agendzie Ruchu ważną rolę odgrywa ekologia i demokracja bezpośrednia. Przywódcą partii jest pochodzący z południa Włoch 32-letni Luigi Di Maio. Ruch zdobył w ostatnich wyborach ponad 32 proc. głosów i stał się największą partią we włoskim parlamencie.

Nie wiadomo na razie, kto miałby być nowym premierem w przypadku utworzenia koalicji Ligi Północnej i Ruchu 5 Gwiazd. Pojawiają się natomiast pierwsze informacje o pomysłach prawdopodobnego rządu nowej koalicji. Szczególna rolę miałaby odegrać polityka europejska, w tym renegocjacja traktatów europejskich w celu zmniejszenia kompetencji UE na rzecz państw narodowych. Nowy rząd miałby też naciskać na Europejski Bank Centralny, aby umorzył część włoskiego długu. Jednocześnie, liderzy Ligi Północnej i Ruchu 5 Gwiazd nawołują do zniesienia sankcji wobec Rosji.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • wujek_Olek
  17.05.2018 14:51
  Polityczny establishment "zachodu", w tym USA, UE i nie tylko Polski od dawna nie reprezentuje interesów suwerena (narodu, "we, the people"), tylko interesy "elit", "rynków" i "inwestorów". Pomawianie partii jako "populistycznych" służy jedynie oczernianiu i dyskwalifikacji suwerena, który przez "elity" postrzegany i pomawiany jest jako "deplorables" (żałośni). Co ciekawe, "ruchy" wyluzowania obyczajowego, jak najbardziej wyzwolenia tzw. "orientacji" seksualnych, traktowane są jako "postępowe". Dlaczego? Bo dobrowolne niewolnictwo jest najbardziej skuteczne, ale i haniebne, a człowiek ma tylu "panów" ile żądz i przywar. Dlatego nie dostrzegamy tej manipulacji jako gwałtu, którym jest.
 • E.
  17.05.2018 22:07
  "Obie partie są uważane za populistyczne, obie są mocno eurosceptyczne, obie są niechętne nielegalnej imigracji i obie mają pozytywny stosunek do Rosji Putina" - nareszcie jest dostrzegalne to złowieszcze dla świata powiązanie partii eurosceptycznych i nowokonserwatywnych z putinowską wizją polityki. Mam wrażenie, że bardzo długo w prasie konserwatywnej w Polsce upajano się pojawieniem tego typu ruchów w Europie, pisano o "przebudzeniu", itp. Pamiętam, jak w "Gościu" rejestrowano wszelkie działania Putina powstrzymujące "homoseksualną propagandę". A wystarczyło otworzyć oczy i zobaczyć, jakie to "przebudzenie". Przebudzenie na rogatkach Moskwy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  5°C Poniedziałek
  rano
  5°C Poniedziałek
  dzień
  5°C Poniedziałek
  wieczór
  2°C Wtorek
  noc
  wiecej »