Zwirtualizowane relacje

- Tylko nieliczni podawali mi rękę. Prawie wszyscy trzymali za to w ręku telefony i wołali: „foto, selfi” - to smutna konstatacja Franciszka po spotkaniu z młodzieżą. Młodzieżą, którą, jak stwierdził papież, szybko trzeba sprowadzić na ziemię.

Uścisk dłoni lub jego brak w ciągu ostatnich dni wybrzmiały w kontekście papieża co najmniej dwukrotnie. Uwypukliły totalnie odmienne postrzeganie znaczenia relacji i więzi międzyludzkich. W czasie spotkania z diecezją rzymską Franciszek z troską wspominał swe odwiedziny w siedzibie Scholas Occurentes, która mieści się w Rzymie. Młodzi z całego świata skupili się tam nie na uścisku ręki, tylko obowiązkowym selfie. „To jest ich rzeczywistość, ale nie kontakt międzyludzki. Oni są zwirtualizowani. Musimy sprowadzić młodzież na ziemię, aby dotknęła rzeczywistości” – apelował papież. I kolejne spotkanie. Tym razem z weteranami walk o Monte Cassino. „Spotkanie było bardzo wzruszające, papież każdemu z nas uścisnął rękę, nie żałował dla nas czasu, starał się zamienić słowo” – mówili po audiencji kombatanci. Może i były selfie, ale o nich nie wspominali. Skupili się na prawdziwej relacji, rzeczywistym spotkaniu.  Czymś co pozostaje w sercu a nie tylko pamięci telefonu.

Franciszek od początku swego pontyfikatu wiele mówi o kulturze spotkania. Odpowiada też na kulturę młodych i bez problemu robi sobie z nimi selfi. Ma również swoje konto na Twitterze, Facebooku, czy Instagramie, gdzie codziennie śledzony jest przez miliony ludzi na całym świecie. Nie neguje więc nowych technologii. Zdaje sobie sprawę z ich znaczenia i siły. Często jednak przestrzega, by nie stać się niewolnikami komputera czy smartphona. „Język wirtualny to postęp ludzkości, ale kiedy oddala od rodziny, od życia towarzyskiego, od sportu, od sztuki i jesteśmy stale podłączeni do sieci, to staje się chorobą” – zauważa Franciszek. Nawiązuje też do słów, które często słyszał od rodziców: „Mówią mi siedzimy z dziećmi przy stole, a one z telefonem w ręku są w innym świecie. To szkodzi duszy, odbiera wolność i czyni nas niewolnikami”. 

Ostatnie spotkanie z młodymi wyraźnie zaniepokoiło Franciszka ponieważ na własnej skórze odczuł coraz większą wirtualność relacji w jakie wchodzi współczesny człowiek, szczególnie młody. To nie jest zrzędzenie starego dziadka, który nie rozumie współczesnego świata. Głos papieża to otwieranie oczu rodzicom i dziadkom na jakość ich relacji z dziećmi i wnukami. To wołanie o konieczność powrotu do rzeczywistości, postawienie stóp realnie na ziemi, w rzeczywistym a nie wyłącznie wirtualnym świecie. To próba powstrzymania rozwoju coraz bardziej zwirtualizowanego człowieka, którego zaczyna się nazywać: homo tabletis. Naukowcy przestrzegają, że rośnie pokolenie pochylonych głów, smartfonowych twarzy i tabletowych szyi. Pokolenie reagujące obojętnością na brak rodziców czy przyjaciół, ale wpadające w panikę gdy rozładuje się bateria telefonu lub reagujące złością, gdy dostanie zbyt mało lajków. Wirtualizacja relacji, to jak najbardziej realny a nie wirtualny problem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • robak
  18.05.2018 20:14
  adyć jak w polsce był franciszek to praktycznie każdy kapłan robil zdjęcie papieżowi i wyciągał komórę - może by tak zakazać instytucjonalnie noszenia komórek przez kapłanow w trakcie gdy idą do kościola na mszę lub w nczasie innych uroczystości religijnych . pozdrawiam
 • agust
  19.05.2018 20:25
  To przykre, co my starsi robimy z młodzieżą. Przecież one nie kupują sobie tabletów same. Rodzice bardzo cieszą się mówiąc: a moje to jeszcze pisać nie umie, ale na komputerze to już śmiga. Dzieci po Pierwszej Komunii Świętej, to już pewnie z rąk tych telefonów nie wypuszczą. Przecież dla dobra i bezpieczeństwa dziecka można go wyposażyć w szkolny telefon z funkcją dzwonienia. Takie wychowanie dziecka jak obecnie to grzech, bo robimy mu krzywdę...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  13°C Sobota
  noc
  10°C Sobota
  rano
  12°C Sobota
  dzień
  12°C Sobota
  wieczór
  wiecej »