„Przed nami wielka szansa: Triduum, Wielki Tydzień. Historia zbawienia nas dotyka. Te tajemnice nam ukazują nie tylko prawdę głoszoną w wolności, ale również miłość” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń do dziennikarzy uczestniczących w specjalnie dla nich zorganizowanym dniu skupienia, który odbył się w sobotę, 20 marca 2010 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Spotkanie, przygotowane przez duszpasterza dziennikarzy archidiecezji katowickiej ks. Arkadiusza Wuwra, miało charakter nabożeństwa pasyjnego. Zebrani odśpiewali Gorzkie Żale.
Wykład-refleksję na temat harmonii wolności i prawdy wygłosił rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Robert Nęcek. Zwrócił uwagę, że słowo jest potęgą. Może zniszczyć człowieka, ale może go też skłonić do dobrego. „Trzeba ożenić wolność z prawdą” - podkreślał ks. Nęcek. Zwrócił uwagę, że posiadanie racji nie zawsze oznacza dotarcie do prawdy. Przypomniał, że w człowieku rozum dąży do prawdy, a wola do „dobra o nazwie wolność”, dlatego słowo zawsze musi być wolne i prawdziwe.
Odnosząc się do pracy dziennikarza stwierdził, że informacja zawsze jest wyborem, poprzedzonym oceną, do której niezbędne jest sumienie. Ks. Nęcek mówił o potrzebie stałego kształtowania sumienia, porównał je do gitary, którą trzeba wielokrotnie stroić. Mówiąc o wzajemnym uzupełnianiu się prawdy i wolności przestrzegł, że „przewartościowywanie” wolności prowadzi do totalitaryzmu, a „przewartościowywanie” prawdy do ideologii.
Abp Damian Zimoń powiedział, że zbliżające się Triduum Paschalne ukazuje nie tylko prawdę głoszoną w wolności, ale również miłość. Zwrócił uwagę, że kwestię miłości w prawdzie znakomicie przedstawia najnowsza encyklika Benedykta XVI. Podkreślił też, że istnieje potrzeba, by w mediach patrzeć pozytywnie na otaczającą nas rzeczywistość, a prawdę mówić zawsze w miłości.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.