Benedykt XVI przyjął 24 marca zrzeczenie się urzędu zarządcy diecezji Cloyne w Irlandii, miejscowego biskupa Johna Magee, zgodnie z kanonem 401, par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Jego ustąpienie wiąże się ze skandalem pedofilskim, który wstrząsa obecnie Kościołem katolickim na Zielonej Wyspie. W oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej diecezji Cloyne, biskup zaznaczył, że prośbę o rezygnację ze stanowiska ordynariusza swej diecezji przesłał Ojcu Świętemu już 9 bm. i „dziś poinformowano mnie, że została ona przyjęta”.
„Odchodząc, pragnę jeszcze raz szczerze przeprosić każdą osobę, która została wykorzystana [seksualnie] przez któregokolwiek kapłana diecezji Cloyne w okresie mojego posługiwania biskupiego w niej lub kiedykolwiek indziej” – napisał hierarcha. Jednocześnie zaznaczył, że prosi o wybaczenie tych, których w jakikolwiek sposób uraził czy zadał jakieś cierpienie.
„Jak powiedziałem na Boże Narodzenie 2008 r., po ogłoszeniu raportu Krajowego Urzędu Ochrony Dzieci w Kościele katolickim w Irlandii, poczuwam się do pełnej odpowiedzialności za krytykę mojego kierowania [diecezją], zawartą we wspomnianym raporcie” – przyznał biskup.
Przypomniał następnie, że 7 marca 2009 Stolica Apostolska mianowała arcybiskupa Cashel i Emly – Dermota Clifforda administratorem apostolskim Cloyne. Nastąpiło to w odpowiedzi na list bp. Magee, który uważał, że odciążony od obowiązków kierowania diecezją, będzie mógł skupić się na współpracy z rządową komisją ds. badania nadużyć wobec dzieci i wypracowania procedur ochrony nieletnich w diecezji, którą zarządzał. Obecnie, ustąpiwszy z urzędu, zapewnił, że jest gotów nadal współdziałać z tym ciałem.
Wyraził również nadzieję, że wyniki prac komisji przyczynią się do uzdrowienia sytuacji tych, których wykorzystywano.
„Witam z zadowoleniem fakt przyjęcia mojej dymisji i dziękuję księżom, osobom zakonnym i wiernym diecezji za ich wsparcie dla mnie, gdy byłem biskupem Cloyne oraz zapewniam, że mają oni zawsze miejsce w mych modlitwach” – zakończył swe oświadczenie emerytowany obecnie bp Magee.
Bp John Magee urodził się 24 września 1936 w Newry (hrabstwo Down na północy wyspy). Uczęszczał do szkół w swym mieście rodzinnym, po czym w 1954 wstąpił do irlandzkiego Towarzystwa Misyjnego św. Patryka (Ojcowie z Kiltegan – SPS). Kontynuował następnie studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie i tam – w Bazylice św. Jana na Lateranie w Wiecznym Mieście – przyjął święcenia kapłańskie w święto św. Patryka, 17 marca 1962. Wkrótce potem wyjechał na misje do Afryki, skąd wrócił po 6 latach do Rzymu jako prokurator generalny swego zgromadzenia.
W latach 1969-75 pracował w Kongregacji Nauki Wiary, po czym od 1975 był prywatnym sekretarzem trzech kolejnych papieży: Pawła VI, Jana Pawła I (to właśnie prał. Magee jako pierwszy zobaczył 28 września 1978 rano, że papież nie żyje) i Jana Pawła II. Ten ostatni mianował irlandzkiego zakonnika ceremoniarzem papieskim.
17 lutego 1987 Ojciec Święty powołał niespełna 51-letniego kapłana na biskupa południowoirlandzkiej diecezji Cloyne (po irlandzku: Cluain Uamha) i osobiście udzielił mu sakry w miesiąc później – 17 marca tegoż roku, dokładnie w dniu 25-lecia jego kapłaństwa. Od lipca 1994 do marca 1996 bp Magee był jednocześnie także administratorem apostolskim diecezji Limerick. Hierarcha był również członkiem Kongregacji ds. Biskupów, a w episkopacie swego kraju przewodniczył ostatnio Komisji ds. Liturgii.
Diecezją Cloyne nadal kieruje jako administrator apostolski abp D. Clifford.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.