Reklama

Porozmawiajmy o seksie. Tylko jak?

Katecheci, proboszczowie oraz osoby zaangażowane w pracę na rzecz rodzin z obu warszawskich diecezji mają okazję pogłębić swoją wiedzę na temat problematyki rodzinnej oraz wymienić się własnym doświadczeniem. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 10 grudnia w auli kurii warszawsko-praskiej.

Reklama

Jednym z poruszanych tematów była ewangelizacja intymności małżeńskiej. Mówiąc o zagrożeniach współczesnej cywilizacji, abp Henryk Hoser zwrócił uwagę na konsekwencje rewolucji społeczno-obyczajowej 1968 roku, wśród których wymienił nową etykę globalną. Opiera się ona m.in. na tzw. zrównoważonym rozwoju i zdrowiu reprodukcyjnym, czyli tzw. ”seksie sanitarnym” oraz ideologii gender. – Ta rewolucja, która powoli do Polski dochodzi, jest negacją całej antropologii biblijnej, której uczył nas Jan Paweł II - podkreślił bp warszawsko-praski.

Nawiązując do papieskiego nauczania, abp Hoser przypomniał, że ciało człowieka jest częścią jego osoby. Podkreślając znaczenie zróżnicowania płciowego, powiedział, że "stanowi ono strukturę ludzkiej miłości, która jest komplementarna, dopełniająca się i ma charakter oblubieńczy". - W takiej miłości darem nie jest rzecz, ale cała osoba, która oddaje się drugiej bez wyjątków czasowych czy przestrzennych – tłumaczył arcybiskup.

Prof. Maria Ryś poruszyła z kolei kwestię wpływu doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa na kształtowanie relacji w dorosłym życiu, w tym na małżeństwo i rodzinę. – Jeśli człowiek akceptuje wzorce wyniesione z domu, to automatycznie przenosi je na życie małżeńskie, oczekując od współmałżonka ich zaakceptowania. W przypadku rodziny dysfunkcyjnej dorosły człowiek może obawiać się budowania później głębokich relacji z partnerem, bądź traktować go jako lekarstwo na zagojenie ran z dzieciństwa – mówił prof. Ryś.

Zadaniem małżeństwa jest budowanie jedności z różnorodności osób, jakimi są mężczyzna i kobieta – podkreślała Małgorzata Walaszczyk z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jak zaznaczyła, jest to zadanie trudne, ale możliwe. – Trzeba odkryć własny temperament, zrozumieć swoją postawę wobec sytuacji trudnych czy stresujących. Ważnym czynnikiem więziotwórczym w małżeństwie jest także wspólnie spędzany czas - mówiła.

W następnych spotkaniach podjęte tematy będą jeszcze rozwijane – zapewnia prof. Maria Ryś. – Będziemy również zajmować się m.in. kwestią komunikacji w małżeństwie, dysfunkcji w rodzinie, zespołów postaborcyjnych - dodała.

Następne spotkanie odbędzie się 14 stycznia. Projekt comiesięcznych zjazdów organizowany jest przez Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej i Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych UKSW.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
noc
9°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama