Składasz wniosek o 300 plus w wakacje? Kiedy wypłata?

Rodziny, które w lipcu i w sierpniu złożą wniosek o świadczenie w ramach programu "Dobry start", najpóźniej do 30 września otrzymają wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych - powiedziała w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska podkreśliła, że celem rządowego programu "Dobry start" jest wsparcie polskich rodzin w przygotowaniu do roku szkolnego. "Wiemy, że zawsze ten początek roku szkolnego to jest kumulacja wielu wydatków, ciągle coś nowego potrzebujemy, ciągle trzeba coś dokupić, rodziny są mocno obciążone tymi wydatkami" - powiedziała szefowa MRPiPS. Podkreśliła, że z rządowego programu skorzysta prawie 4,6 mln dzieci.

Wskazała, że 300 plus nie jest przyznawane "z urzędu", więc aby je otrzymać, należy złożyć wniosek. "Wniosek możemy złożyć już 1 lipca, ale podkreślam: tylko wtedy, kiedy składamy go drogą online. Od 1 sierpnia możemy go złożyć drogą tradycyjną, papierową" - powiedziała Rafalska. Dodała, że wnioski będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które obsługują świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus.

Rafalska poinformowała, że świadczenie przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 24 roku życia. Podkreśliła, że program "Dobry start" obejmuje także dzieci przebywające w pieczy zastępczej. "Wtedy ten wniosek jest składany nie w gminie, gdzie jest obsługiwany program 500 plus, lecz w powiecie" - zaznaczyła.

Minister rodziny zachęca, by nie zwlekać ze składaniem wniosków. "Rodziny, które złożą wniosek w lipcu i w sierpniu, najpóźniej mogą mieć wypłacone świadczenie do 30 września, ale to nie znaczy, że samorząd nie zdecyduje, że te płatności będą wcześniej - na początku września albo pod koniec sierpnia" - powiedziała.

"Jeżeli jednak wniosek będziemy składać w terminach wrześniowych, gmina będzie miała dwa pełne miesiące na dokonanie wypłaty tego świadczenia" - dodała Rafalska.

Poinformowała, że pieniądze będą wypłacane w formie zadeklarowanej we wniosku. Przyznała, że najczęściej przy tego typu świadczeniach wybierane są przelewy bankowe. "Ale może być także przekaz pocztowy, może być punkt kasowy. Decyzje też zależą od propozycji samorządów i od tego, z której formy rodzina chce skorzystać" - wyjaśniła Rafalska.

Jak podkreśliła, we wniosku nie są wymagane żadne dodatkowe zaświadczenia. "Jedyna różnica jest w przypadku, kiedy dotyczy to dziecka niepełnosprawnego, wtedy potrzebne jest też orzeczenie o niepełnosprawności" - zaznaczyła.

Minister rodziny dodała, że wnioski są przyjmowane nie później niż do 30 listopada.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez stronę internetową empatia.mrpips.gov.pl. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą).

«« | « | 1 | » | »»
 • zapytam
  14.06.2018 08:19
  Jeżeli 2 lipca złożę wniosek to dlaczego mam czekać do września? Dlaczego nie mam szans na otrzymanie tego do końca lipca? Mógłbym dzieci - dwójka - obdarzyć większym kieszonkowym na drugi turnus wczasowy w sierpniu i jeszcze by mi zostało na dobrą przekąskę do grilla.
 • Mamusia
  07.08.2018 21:07
  A u nas z 500+ mamy 1000 zł miesięcznie. Płacimy z tego czynsz :( 800zł i prąd. Dla dzieci i tak nic nie zostaje. Jak dzieci były małe bardzo dużo chorowały i pozaciągaliśmy kredyty
 • ja
  23.08.2018 13:19
  Co ja myślę na ten temat hmm...??!! Jesteśmy rodzicami jedynaczki. Mąż dużo pracował i pracuje ( praca fizyczna) żeby żyło sie nam lepiej .. Ja za...dalam na 3/4 etatu za 1200 zł w markecie... dorobiliśmy sie mieszkania na kredyt także przez kolejne 20 lat jestesmy w trójkącie z Bankiem . oczywiście opłaty jak każda rodzina trzeba zapłacic. Samochód owszem mamy taki za 5 tys . Stwierdziłam ze trzeba zadbac o przyszłosc dziecka założyliśmy konto oszczędnościowe i wpłacamy po 20 czasami 50 zależy od wydatków . wakacje bałtyk na 4 noce i to po dzwonieniu i negocjacji ceny noclegu ( oczywiście mięsny jeż na plaży w torbie ). zakupu zazwyczaj z gazetka gdzie promocja tam lecę . po mieście raczej poruszam sie rowerem . mąż potrzebuje auto do pracy ma jakieś 30 km. I nasz Rząd stwierdza za 500+ nie należy sie jedynakom.. dlaczego ?? może to jest kara za to ze jestem odpowiedzialna i uważam w dzisiejszych czasach przy takich wydatkach jedno dziecko to jest już max i mysle teraz także co bedzie za10,15, 20 lat jak pojdzie na studia , szkoła zajęcia dodatkowe , angielski, taniec ,kino,kolonia , obóz czy wyjscie na pizze z przyjaciółmi. Ja nie ocenia innych ludzi alee jak wiem ze x rodzina dostaje rzadowe pieniążki na 3 dzieci i oni kupuja w lumpeksach i używane rzeczy dla dzieci i dalej bidola jak im zle to az mnie trzęsie albo pozmieniali auta na lepsze a dzieci zjadaja oczami loda ktorego kupiłam swojemu synowi. zdażaja sie sytuacje ze namawiaja syna zeby kupił koledze coś w sklepie bo mama nie dałam dzieciakowi 2 zł . to ja sie pytam dla kogo i na co sa te pieniadze ?? Zastanawiam sie ilu rodziców którzy pobieraja 500+ założyło swojemu dziecku konto oszczednościowe ???
 • Dana
  12.09.2018 06:42
  Ja mam jedno dziecko sama je wychowuje nie mam alimentów bo mąż siedzi za znęcanie nie mam z funduszu bo zarobki 2200 nie mam rodzinnego bo zarobki i 500+też nie nikt nie liczy że kobieta sama musi zapłacić za mieszkanie prąd gaz wodę ile zostaje na 2 ma charowac 24 na dobe a bogaci dostają bo dzieci narobili lub ich stać. Płacę podatki uczciwie przez 35 lat i co państwo dało mi albo dziecku inni nie pracują bo im się nie chce po co mają pracować jak im dadzą znam rodzinę która nie pracuje a lepiej żyją niż ja i się śmieją litości dajcie wszystkim dzieciom nawet mniejsze sumy
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Piątek
  wieczór
  5°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  8°C Sobota
  dzień
  wiecej »