Australia: Sąd za podtrzymywanie tajemnicy spowiedzi

7 czerwca australijskie władze przyjęły prawo penalizujące księży na terytorium należącym do stołecznej Canberry, jeżeli ci nie będą chcieli złamać tajemnicy spowiedzi w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. Nowa legislacja budzi wiele wątpliwości szczególnie wśród tamtejszego episkopatu.

W Australii toczy się batalia o sakrament spowiedzi. Od marca przyszłego roku na Terytorium Stołecznym wejdzie w życie prawo, na którego podstawie księża mogą zostać postawieni przed sądem za podtrzymywanie tajemnicy spowiedzi w sprawach odnoszących się do nadużyć seksualnych.

Prawo to jest niedojrzałe i nierozsądne, powodowane najwyraźniej chęcią karania Kościoła katolickiego bez właściwego zbadania następstw tej decyzji – powiedział abp Mark Coleridge, przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii. Metropolita Brisbane obawia się także, że nowe prawo może spowodować efekt domina i sprowokować podobną legislację w innych stanach.

Hierarcha zwraca uwagę, że prawo jest skonstruowane na hipotetycznym wyobrażeniu o spowiedzi, które nie rozumie rzeczywistości tego sakramentu, jako uprzywilejowanego spotkania między penitentem i Bogiem.

Z kolei abp Goulburn Christopher Prowse stwierdza, że władze depczą wolność religijną stawiając siebie jako ekspertów w sprawie spowiedzi nie poprawiając zarazem bezpieczeństwa dzieci. Czy osoba dopuszczająca się nadużyć seksualnych wyspowiadałaby się księdzu wiedząc, że ten zgłosi ją na policję? – pyta abp Prowse. Wskazuje, że jeżeli tajemnica spowiedzi zostanie zniesiona, automatycznie zniknie ta możliwość, iż osoba, która w czasie spowiedzi zostanie przekonana do dobrowolnego zgłoszenia się na policję naprawdę to uczyni.

«« | « | 1 | » | »»
 • gość
  15.06.2018 10:55
  Spowiednik w ramach pokuty powinien nakazać penitentowi przyznać się do danego czynu i problem ze zmuszaniem ujawniania tajemnicy spowiedzi sam się rozwiąże.
 • Gość
  15.06.2018 14:39
  Synod w Toledo w 593 potępił "spowiedź na ucho" jako coś niesłychanego. "Ponieważ dowiadujemy się, że ludzie w niektórych kościołach Hiszpanii nie zgodnie z kanonem, lecz w obrzydliwy sposób czynią pokutę za swoje grzechy, tak mianowicie, że ile razy zdarza im się popełnić grzech, tyle razy domagają się od kapłana pojednania. Celem powstrzymania tak godnej potępienia zuchwałości święty synod nakazuje, aby pokuty były nadawane zgodnie z zasadą dawnych kanonów" http://mateusz.pl/ksiazki/pdzsims/przewodnik_01_p2.htm
 • Eugeniusz_Pomorze_
  15.06.2018 22:59
  Tekst powyższy @Gościa zamieszczony o 14.39 jest fragmentem książki o.Tomasza Pawłowskiego OP. Ojciec Pawłowski na samym wstępie pisze o swojej książce wyraźnie: "Przewodnik powstał na podstawie doświadczeń przeszło dwudziestoletniej praktyki duszpasterskiej. Pisany przez praktyka-amatora może zawierać szereg nieprecyzyjnych sformułowań. Został on napisany nie jako rozprawa teoretyczna, ale jako poradnik w codziennym życiu.". Takie użycie słów autora wyrwane z kontekstu w tak niezwykle ważnej sprawie jaką jest kwestia SPOWIEDZI jest czymś bardzo niebezpiecznym, bo grozi zbłądzeniem braci w wierze. Ograniczenie się do zamieszczenia linku, to jednak trochę za mało, bo w dzisiejszych czasach ludzie są łatwowierni i dlatego rzadko korzystają z przesłanych linków..., nie mówiąc już o głębszym zainteresowaniu daną sprawą - w tym wypadku historią spowiedzi i zwłaszcza słusznymi racjami, jakimi kierował się i kieruje Kościół Katolicki
 • Eugeniusz_Pomorze_
  15.06.2018 23:09
  Nie można nieodpowiedzialnie SUGEROWAĆ w internecie, że obecna formuła spowiedzi usznej prowadzi do patologii, bo takie stawianie sprawy jest po prostu nieuczciwe wobec wypracowanej wielowiekowej praktyki dowodzącej, że spowiedź indywidualna jest zdecydowanie najlepszą z dotychczas praktykowanych w KK.(!)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  3°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  wiecej »