I Kongres Sodalicji Mariańskich rozpoczął się na Jasnej Górze. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem: „Sodalicje Mariańskie w Europie – wczoraj, dziś i jutro”. Uczestniczą w nim goście z Niemiec i Hiszpanii. Sodalicja to stowarzyszenie religijno-społeczne, którego celem jest szerzenie kultu Matki Bożej. Pierwsze wspólnoty powstały w 1563 r. w kolegium jezuickim w Rzymie.
Głównym celem kongresu jest wzajemne poznanie wspólnot działających w różnych częściach świata oraz próba odbudowy stowarzyszenia, do którego tylko w Polsce, należało przed wojną ok. 150 tys. osób – powiedział o. Mieczysław Łacek, paulin, moderator Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce: „Chodzi o to, byśmy na bazie tego poznania budowali teraźniejszość i przyszłość, żebyśmy pomyśleli, co dalej z tym ruchem i jak wspólnie działać”.
Sodalicje w Polsce przeżywają 30. rocznicę odnowienia po zlikwidowaniu ich w 1949 r. Do 25 wspólnot należy obecnie ok. tysiąca osób. Nową propozycją, zwłaszcza dla młodych, jest sodalicja internetowa, powiedziała prezes Monika Grygolonek: „Droga internetowa, którą preferujemy, ma umożliwić nam dostęp do ludzi młodych. Chcemy iść z duchem czasu, zachowując wszelkie tradycje związane z duchem sodalicji mariańskich”.
Sodalisami było wiele świętych i wybitnych osób, np. Jan Paweł II. Sodalicje działają dziś m.in. w Niemczech, Włoszech, Austrii, Francji, Kanadzie i na Ukrainie.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.