W Kościele obchodzimy dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.
Kult Matki Bożej sięga początków chrześcijaństwa. Od IV w. pojawiają się oznaki kultu publicznego. Natomiast w okresie średniowiecza powstają pierwsze kościoły i sanktuaria pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy też Matki Bożej Wspomożycielki, Matki Bożej Łaskawej, Pocieszycielki.
Jeśli chodzi o wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, związane jest ono z obrazem znajdującym się obecnie w kościele pw. św. Alfonsa w Rzymie. Według źródeł historycznych został on namalowany na przełomie XIV i XV w. na Krecie, skąd pod koniec wieku XV trafił do Rzymu.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Uroczysta koronacja wizerunku Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, stanowiąca decydujący etap w rozwoju kultu na całym świecie, miała miejsce w czerwcu 1867 r.
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest dziś najbardziej rozpowszechnionym w świecie obrazem maryjnym.
W Polsce kult datuje się od końca wieku XIX, kiedy to redemptoryści przybyli po raz drugi do Polski. W kraju istnieje ponad 360 ośrodków czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do najważniejszych sanktuariów należą kościoły w Gliwicach, Słupsku, Kielcach, Przemyślu czy w Poznaniu.
11 października 1961 roku arcybiskup poznański Antoni Baraniak dokonał uroczystej koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w poznańskiej farze. Obecnie jest to największe sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce i jedno z największych w świecie.
Zobacz: Więcej tematów dotyczących życia duchowego w nowym dziale
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.